Ciemne plamy na skórze lub przebarwienia pojawiają się, gdy niektóre obszary skóry wytwarzają więcej melaniny niż zwykle. Melanina jest związkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, nadającym oczom, skórze i włosom kolor.
Ciemne plamy – charakterystyka i miejsca występowania na ciele
Najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra jest intensywnie wystawiana na działanie promieni słonecznych, a więc na ramionach, twarzy czy dłoni. Warto jednak wiedzieć, że mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Co ciekawe, ich kolor może być inny u różnych osób, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Plamy mogą być więc jasne lub bardzo ciemne. Ważne jednak jest to, że tekstura skóry nie różni się od miejsc niezmienionych w kwestii barwy. Niektóre plamki (te małe i jasne) mogą po kilku miesiącach znikać. Głębokie zmiany koloru często wydają się niebieskie lub szare.
Przyczyny występowania ciemnych plam na skórze
-
Plamy na skórze mogą powstawać w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, a po wizycie w solarium.
-
Bywa, że plamy na skórze pojawiają się na tle hormonalnym, np. w czasie ciąży.
-
Niektóre leki mogą zwiększyć pigmentację skóry i prowadzić do ciemnych plam. Najczęstszymi winowajcami są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), tetracykliny i leki psychotropowe.
-
Ciemne plamy na skórze mogą być też spowodowane stanami zapalnymi skóry czy podrażnieniem. Ciemne przebarwienia, które z czasem mijają mogą też powstawać na skutek ukąszenia owada.
-
W przebiegu cukrzycy mogą też pojawić się plamy na skórze, które często rogowacieją i łuszczą się.
Czy ciemne plamy na skórze są groźne?
W większości przypadków ciemne plamy na skórze nie są szkodliwe. Ale w niektórych przypadkach może być trudno odróżnić ciemną plamkę od innych zmian skórnych, takich jak czerniak, który jest rodzajem raka skóry. Dlatego też warto wybrać się do lekarza, jeśli kształt lub wygląd zmiany wzbudza nasz niepokój. Ale także wtedy, gdy skóra w tym miejscu nas swędzi, pojawił się wysięk lub krwawienie itd.
Czy plamy trzeba usuwać?
Nie, jednak można to zrobić, jeśli są dla nas źródłem kompleksów. W gabinetach medycyny estetycznej można wykonać szereg zabiegów, które umożliwiają rozjaśnienie przebarwień. W niektórych przypadkach może być konieczne wprowadzenie działań prewencyjnych, zmiany leczenia tudzież włączenia nowej formy leczenia (np. jeśli zmagamy się z egzemą).
Czytaj też:
Świerzb – choroba skóry, która wcale nie jest taka rzadka, jak się mogłoby wydawać