Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Texas w Austin wykazały, że rak jelita grubego coraz częściej atakuje osoby w średnim wieku i młodsze. Wykorzystując dane z rejestru National Cancer Database, odkryli, że 12,2 proc rozpoznań raka jelita grubego w USA w 2015 r. dotyczyło osób poniżej 50. roku życia w porównaniu z 10 proc. w 2004 r. Zespół odkrył również, że odsetek rozpoznań raka jelita grubego u młodszych osób wzrósł w regionach miejskich, ale nie wiejskich. Ponadto lekarze wykryli oznaki zaawansowanej choroby w ponad połowie (51,6 proc.) rozpoznań raka jelita grubego u młodszych dorosłych w porównaniu z 40 proc. w wieku powyżej 50 lat. Badania zostały opublikowane na łamach magazynu „Cancer”.
Rak jelita grubego rozwija się, gdy komórki w okrężnicy lub odbytnicy wyrastają zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany, tworząc masę lub guz. Polip lub niewielki wzrost na najbardziej wewnętrznej warstwie ściany okrężnicy lub odbytnicy może przerodzić się w nowotwór. Badaniem, które umożliwia wykrycie zmian w jelicie, jest kolonoskopia.
Rak jelita grubego – objawy, które łatwo zignorować
-
Nagła utrata wagi. Niewyjaśniona utrata masy ciała jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów nie tylko raka jelita, ale każdego nowotworu.
-
Ból brzucha. Sporadycznie może pojawić się u każdego z nas. Jeśli jednak ból brzucha jest wyjątkowo dokuczliwy, utrudniając normalne funkcjonowanie, trwa nieprzerwanie, bądź też towarzyszą mu inne, charakterystyczne dla raka jelita objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Częste wzdęcia również mogą świadczyć o nowotworze jelita, a to kolejny objaw, który można lekceważyć z pomocą popularnych preparatów z apteki.
-
Anemia. Niedokrwistość to stan, w którym krew nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny. Trzeba pamiętać, że niedokrwistość może być spowodowana krwawieniem, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Rak jelita grubego zazwyczaj powoduje krwawienie z guzów, co z kolei może powodować niedobór żelaza i niedokrwistość.
-
Zmiana wypróżnień. Kolejnym, bardzo charakterystycznym objawem raka jelita grubego jest zmiana konsystencji lub koloru stolca czy też jego kształt. Na co zwrócić uwagę: stolce, które wydają się bardzo wąskie, są jednym z cichych objawów raka jelita grubego; stolce, które nagle zmieniają konsystencję, są bardzo wczesnym objawem problemu w okrężnicy. Nie wolno ignorować także ciemnych, smolistych stolców, a także śladów krwi na ich powierzchni.
-
Zmęczenie. Chroniczne zmęczenie jest kolejnym objawem choroby nowotworowej. Między innymi dlatego, że wyniszcza organizm, a układ odpornościowy pracuje na zwiększonych obrotach.
Czytaj też:
Eksperci: Istotne różnice w przeżyciach chorych na raka jelita grubego w Europie