Naukowcy korzystając z mysich modeli różnych form raka przetestowali nową terapię, która zwiększa potencjał komórek iNKT, czyli takich, które zwalczają m.in. komórki rakowe. Zespół zdecydował się na badanie na myszach, ponieważ gryzonie te również produkują komórki iNKT podobnie jak ludzie.
Czytaj też:
Cebula i czosnek mogą chronić przed rakiem piersi
Badanie na myszach pozwoliło na ciekawe odkrycia
W celu opracowania nowej terapii naukowcy zmodyfikowali genetycznie rodzaj komórek macierzystych – hematopoetyczne komórki macierzyste ze szpiku kostnego – w celu przekształcenia ich w komórki iNKT, a konkretnie HSC-iNKT.
Następnie, aby sprawdzić, czy komórki działają zgodnie z przeznaczeniem, badacze przetestowali komórki HSC-iNKT w ciałach myszy, do których przenieśli zarówno ludzki szpik kostny, jak i nowotwory pochodzenia ludzkiego, w tym szpiczaka mnogiego (postać raka krwi) i czerniaka.
Zespół stwierdził, że eksperyment się powiódł: komórki HSC-iNKT były w stanie różnicować i formować komórki iNKT, a proces ten trwał przez resztę życia gryzoni. Poza tym leczone myszy wykazywały również skuteczne tłumienie zarówno szpiczaka mnogiego, jak i czerniaka.
Czytaj też:
Leczenie raka – skutek uboczny, o którym niewiele się mówi
Jedna terapia, wiele zalet
„Jedną z zalet tej terapii jest to, że jest to jednorazowa terapia komórkowa, która może zapewnić pacjentom dożywotnią podaż komórek iNKT” – poinformowała starsza autor badania, dr Lily Yang.
Naukowcy powiedzieli również, że komórki iNKT stanowiły 60 procent całkowitej liczby komórek T u myszy poddanych terapii HSC-iNKT w porównaniu do grupy kontrolnej myszy, co stanowi znaczący wzrost.
Ponadto badacze twierdzą, że mogą kontrolować liczbę komórek iNKT produkowanych przez myszy. Chociaż leczenie to, jak dotąd, odbywało się tylko na poziomie badań przedklinicznych i pozostaje niejasne, czy ten sam proces byłby tak samo skuteczny u ludzi, badacze UCLA uważają, że ta przesłanka jest obiecująca.
Analizując poprzednie badania kliniczne, naukowcy odkryli również, że osoby z rakiem, które naturalnie mają wyższy poziom komórek iNKT, zwykle żyją dłużej niż rówieśnicy z niższymi poziomami.
Czytaj też:
Jak uniknąć raka piersi? Proste zmiany, które warto wcielić w życie