Ból w górnej części pleców jest najczęściej spowodowany złą postawą. Siedzenie i wpatrywanie się w komputer „skraca mięśnie klatki piersiowej i naciąga mięśnie w górnej części pleców. W rezultacie wiele osób odczuwa skurcz mięśni między łopatkami. W takiej sytuacji warto zmienić swoje nawyki, częściej robić przerwy, zadbać o odpowiednie biurko i fotel do pracy. Inne czynniki, które mogą spowodować bóle w górnej części pleców to także spanie w niewygodnej pozycji i nadmierny stres, który powoduje spięcie mięśni, którego często nie jesteśmy nawet świadomi.
Nie zawsze możesz założyć, że dyskomfort nie jest niczym wielkim. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub wymaga regularnych leków przeciwbólowych, lekarz powinien dokonać oceny.
Ból w górnej części pleców może być poważny
Jeżeli ból jest tak poważny, że zaburza wykonywanie normalnych czynności i bywa, że musisz brać wolne, żeby zostać w łóżku, nie wolno go bagatelizować.
-
Jeśli ból w górnej części pleców jest uporczywy, to może – bardzo rzadko – być oznaką raka płuc. American Cancer Society wskazuje, że zaawansowany rak płuc może przyczyniać się do bólu kości. Utrata masy ciała, ból w klatce piersiowej i osłabienie są również oznakami raka płuc.
-
Jeśli w ostatnim czasie miałeś wypadek komunikacyjny, powinieneś wybrać się na konsultację. Nawet jeśli początkowo nic ci nie dolegało – adrenalina mogła zrobić swoje. Jednak uderzenie kręgosłupa – gwałtowne szarpnięcie głową do przodu i do tyłu – może powodować zapalenie mięśni i więzadeł szyi oraz górnej części pleców. Zaniepokoić powinny także bóle głowy i szyi, zmęczenie.
-
Winny może być kamień w nerce. Jest jednak mało prawdopodobne, że jest to jedyny objaw kamicy nerkowej, który zauważysz. Ból może promieniować także do boku. Dyskomfort podczas korzystania z toalety lub mocz w kolorze czerwonym lub brązowym mogą być innymi wskazówkami.
-
W niektórych przypadkach silny ból pleców z towarzyszącą gorączką oraz drętwieniem lub mrowienie w rękach może być wynikiem infekcji kręgosłupa. Może także być objawem grypy.
-
Ból w górnej części pleców, któremu towarzyszy drętwienie jednej części ciała może wskazywać na uadr. A w połączeniu z nudnościami, ekstremalnym zmęczeniem i dusznościami może świadczyć o zawale serca.
- Znamiennym objawem zatorowości płucnej jest ostry ból i trudności w oddychaniu po długiej podróży samochodem lub samolotem czy po operacji. Jeśli bóle pleców nasilają się wraz z głębokim oddechem, zadyszką, pojawi się odkrztuszanie krwi lub omdlenie należy natychmiast wezwać karetkę.
Czytaj też:
Guz mózgu objawy, rodzaje i rozpoznanie raka mózgu