W dzisiejszym świecie, w którym tempo życia nie sprzyja spokojowi, nadciśnienie stało się zmorą wielu osób. Jest to problem, ponieważ wysokie ciśnienie krwi obciąża serce i tętnice, znacznie zwiększając ryzyko chorób serca. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi – lub nawet jeśli miałeś jeden lub dwa pomiary graniczne w gabinecie lekarskim – lekarz może zalecić sprawdzanie go w domu za pomocą domowego miernika ciśnienia krwi.
„Może to być dobry sposób na ustalenie, czy rzeczywiście masz wysokie ciśnienie krwi, czy to tylko syndrom białego fartucha – czyli gdy twoje ciśnienie krwi jest wysokie w gabinecie lekarskim, ale normalne w codziennych warunkach, przykładowo w pracy lub w domu” – wyjaśnia dr Luke Laffin, kardiolog z Cleveland Clinic w Ohio. A jeśli masz nadciśnienie, regularne monitorowanie go w domu wydaje się być pomocne nawet około 70 procentom ludzi w opanowaniu go, zgodnie z badaniami przedstawionymi na sesjach naukowych American Heart Association w 2018 roku.
Czytaj też:
Nadciśnienie u kobiet pojawia się wcześniej, a poziomy ciśnienia rosną szybciej niż u mężczyzn
Jak prawidłowo przeprowadzić domowy pomiar ciśnienia krwi?
Rozmiar ma znaczenie
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego ciśnieniomierza, najważniejszy jest rozmiar mankietu. Jeśli mankiet nie będzie dobrze przylegał do ramienia, może to prowadzić do niedokładnych odczytów. Upewnij się, że ciśnieniomierz ma mankiet dopasowany do obwodu górnej części ramienia lub nadgarstka (użyj taśmy mierniczej, aby sprawdzić swoją). Zaleca się następujące rozmiary:
Dorosły niski: obwód ramienia od 22 do 26 centymetrów
Średni dorosły: obwód ramienia od 27 do 34 centymetrów
Dorosły wysoki: obwód ramienia od 35 do 44 centymetrów
Najpierw zapytaj lekarza
Według badania z 2016 r. około jedna trzecia domowych ciśnieniomierzy fałszuje wyniki o co najmniej pięć punktów. Kupując domowy ciśnieniomierz warto upewnić się, że uzyskał odpowiednie certyfikaty. Następnie, przed użyciem, poproś w przychodni aby sprawdzono twój ciśnieniomierz pod kątem używanego tam modelu. Jeśli odczyt skurczowy (górna liczba) mieści się w granicach około 10 mm, jest wystarczająco dokładny w użyciu. Dobrze jest też poprosić lekarza lub pielęgniarkę o przeprowadzenie pomiaru ciśnienia krwi, aby upewnić się, że robisz to poprawnie.
Przygotuj się trochę wcześniej
Nie pal, nie spożywaj kofeiny ani nie ćwicz w ciągu 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi, aby zapewnić jak najdokładniejszy odczyt. Chce ci się siusiu? Idź do łazienki przed sprawdzeniem ciśnienia krwi: pełny pęcherz może podnieść ciśnienie do 10-15 mm Hg. Wielozadaniowości również powiedz „nie” przed mierzeniem ciśnienia: rozmowa z kimś może również zwiększyć ciśnienie krwi o 10-15 punktów. Na koniec podwiń rękawy. Tak, to jest niewygodne, ale zakładanie mankietu na ubranie, a nie na gołe ramię, może zwiększyć ciśnienie krwi nawet o 40 mm Hg.
Usiądź we właściwy sposób
Wybierz krzesło z twardym oparciem i usiądź z wyprostowanymi i podpartymi plecami; pozostawienie pleców bez wsparcia może zwiększyć pomiary o 5-10 mm Hg. Stopy powinny również opierać się płasko o podłogę, a nogi nie powinny być skrzyżowane. Zwisające lub skrzyżowane nogi mogą dodać od 2 do 10 punktów do odczytu. Twoje ramię powinno być podparte na płaskiej powierzchni, z górną częścią ramienia na poziomie serca, u dołu mankietu umieszczoną bezpośrednio nad zgięciem łokcia. Niewykonanie tego może również podnieść ciśnienie krwi o około dziesięć punktów.
Zrób co najmniej dwa pomiary testowe
Za każdym razem, gdy mierzysz ciśnienie krwi, wykonaj dwa lub trzy odczyty w odstępie jednej minuty i zapisz wyniki. Pomaga to zapewnić dokładność odczytów. (Jeśli ciśnieniomierz ma wbudowaną pamięć do przechowywania odczytów, możesz po prostu zabrać go ze sobą, aby pokazać pomiary swojemu lekarzowi podczas następnej wizyty). Niektóre ciśnieniomierze pozwalają również na przesłanie odczytów na odpowiedniej stronie internetowej po zarejestrowaniu profilu. Ważne jest również, aby pomiary były wykonywane o tej samej porze każdego dnia, na przykład rano i wieczorem.Czytaj też:
Jak wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie?