Zapalenie pęcherza – co to jest?
Warto na początku wyjaśnić, że zapalenie czyli stan zapalny występuje, gdy dana część ciała staje się podrażniona, zaczerwieniona lub opuchnięta. W większości przypadków przyczyną zapalenia pęcherza jest zakażenie dróg moczowych (ZUM). ZUM występuje, gdy bakterie dostają się do pęcherza lub cewki moczowej i zaczynają się namnażać. Może się to również zdarzyć w przypadku naturalnie występujących bakterii w twoim ciele, gdy zostanie zaburzona ich równowaga. Bakterie te powodują infekcje i stany zapalne.
Zapalenie pęcherza nie zawsze jest spowodowane infekcją. Przykładowo niektóre leki i produkty higieniczne mogą również powodować stany zapalne.
Leczenie zapalenia pęcherza zależy od jego przyczyny. Większość przypadków zapalenia pęcherza jest ostra lub występuje nagle. Przypadki śródmiąższowego zapalenia pęcherza są przewlekłe, czyli długotrwałe. Zapalenie pęcherza może dotknąć każdego, ale najczęściej występuje u kobiet.
Czytaj też:
Masz te objawy? To może być zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza – objawy
Objawy zapalenia pęcherza to m.in.:
- częsta potrzeba oddania moczu
- pragnienie oddania moczu bezpośrednio po opróżnieniu pęcherza
- mętny lub silnie cuchnący mocz
- niska gorączka w połączeniu z ZUM
- krew w moczu
- ból podczas stosunku płciowego
- uczucie ucisku lub pełności pęcherza
- skurcze brzucha lub pleców.
Jeśli infekcja pęcherza rozprzestrzeni się na nerki, może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Oprócz objawów wymienionych powyżej, objawy infekcji nerek obejmują:
- nudności
- wymioty
- ból pleców lub boku
- dreszcze.
Ponadto dwa dodatkowe objawy, gorączka lub krew w moczu, nie są same w sobie objawami zapalenia pęcherza. Mogą jednak wystąpić w połączeniu z innymi objawami infekcji nerek. Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję nerek, natychmiast zgłoś się do lekarza.
Zapalenie pęcherza – przyczyny
Rodzaj zapalenia pęcherza zależy od jego przyczyny. Możliwe przyczyny zapalenia pęcherza to:
- zakażenie dróg moczowych (ZUM)
- przyjmowanie niektórych leków
- narażenie na promieniowanie
- stałe stosowanie cewnika
- stosowanie drażniących produktów higienicznych.
Zapalenie pęcherza – rodzaje
Zapalenie pęcherza może być ostre lub śródmiąższowe. Ostre zapalenie pęcherza moczowego to przypadek zapalenia pęcherza, które pojawia się nagle. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to przewlekły lub długotrwały przypadek zapalenia pęcherza, który atakuje wiele warstw tkanki pęcherza.
Zarówno ostre, jak i śródmiąższowe zapalenie pęcherza ma wiele możliwych przyczyn. Przyczyna zapalenia pęcherza moczowego określa jego rodzaj. Poniżej przedstawimy rodzaje zapalenia pęcherza:
Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego
Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego występuje, gdy bakterie dostają się do cewki moczowej lub pęcherza i powodują infekcję. Może również wystąpić, gdy zaburzona zostanie równowaga normalnie rozwijających się bakterii w organizmie. Infekcja prowadzi do zapalenia pęcherza.
Ważne jest, aby wyleczyć infekcję pęcherza. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na nerki, może stać się poważnym problemem zdrowotnym.
Polekowe zapalenie pęcherza moczowego
Niektóre leki mogą powodować stan zapalny pęcherza. Leki przechodzą przez twoje ciało i ostatecznie zostają wydalone przez układ moczowy. Niektóre leki mogą podrażniać pęcherz przy wydostawaniu się z organizmu.
Na przykład leki stosowane w chemioterapii: cyklofosfamid i ifosfamid mogą powodować zapalenie pęcherza.
Popromienne zapalenie pęcherza moczowego
Radioterapia jest prowadzona w celu zabijania komórek rakowych i zmniejszania guzów, ale może również uszkadzać zdrowe komórki i tkanki. Radioterapia w okolicy miednicy może spowodować zapalenie pęcherza.
Zapalenie pęcherza związane z obecnością ciała obcego
Ciągłe stosowanie cewnika, czyli rurki ułatwiającej odprowadzanie moczu z pęcherza, może zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnej i uszkodzić tkanki dróg moczowych. Zarówno bakterie, jak i uszkodzone tkanki mogą powodować stan zapalny.
Zapalenie pęcherza moczowego wywołane czynnikiem chemicznym
Niektóre produkty higieniczne mogą podrażniać pęcherz. Produkty, które mogą powodować zapalenie pęcherza, obejmują:
- galaretki plemnikobójcze
- użycie diafragmy ze środkiem plemnikobójczym
- spraye do higieny intymnej
- chemikalia z płynów do kąpieli.
Zapalenie pęcherza związane z innymi schorzeniami
Czasami zapalenie pęcherza występuje jako objaw innych schorzeń, takich jak:
- cukrzyca
- kamica nerkowa
- zakażenie HIV
- powiększona prostata
- urazy kręgosłupa.
Czytaj też:
Kolor moczu ma swoje znaczenie. Czy wiesz, jakie choroby może sygnalizować?
Zapalenie pęcherza – czynniki ryzyka
Zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet ze względu na krótszą cewkę moczową. Jednak zarówno mężczyźni, jak i kobiety są narażeni na tę chorobę. Kobiety mogą być bardziej narażone na zapalenie pęcherza, jeśli:
- są aktywne seksualnie
- są w ciąży
- używają środków plemnikobójczych
- miały menopauzę
- używają drażniących produktów do higieny osobistej
Mężczyźni mogą być bardziej narażeni na zapalenie pęcherza moczowego, jeśli mają przerost prostaty z powodu zatrzymania moczu w pęcherzu.
Czynniki ryzyka wspólne dla mężczyzn i kobiet to m.in.:
- obecne lub niedawne zakażenie dróg moczowych (ZUM)
- radioterapia
- chemioterapia
- używanie cewnika
- cukrzyca
- kamica nerkowa
- zakażenie HIV
- urazy kręgosłupa
- zakłócenie przepływu moczu.
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego?
Istnieje kilka różnych sposobów diagnozowania zapalenia pęcherza. Lekarz może zlecić ci badanie moczu, aby ustalić przyczynę zapalenia pęcherza i sprawdzić, czy nie występuje ZUM. Może również wykonać cystoskopię lub badanie obrazowe w celu ustalenia przyczyny twoich objawów.
Cystoskopia
Podczas cystoskopii lekarz bada pęcherz za pomocą cienkiej rurki z podłączoną kamerą i lampą. W razie potrzeby lekarze mogą użyć cystoskopu do pobrania tkanki pęcherza do biopsji.
Rentgen lub USG
Badania obrazowe często nie są konieczne, ale mogą być pomocne w diagnozowaniu zapalenia pęcherza. Zdjęcie rentgenowskie lub USG może pomóc wykluczyć inne przyczyny zapalenia pęcherza, takie jak problem strukturalny lub guz.
Zapalenie pęcherza – leczenie
Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia pęcherza.
Farmakoterapia
Antybiotyki są powszechnym sposobem leczenia bakteryjnego zapalenia pęcherza. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza można również leczyć lekami. Wybór leków na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego zależy od przyczyny.
Leczenie operacyjne
Metody chirurgiczne mogą być wykorzystywane w leczeniu zapalenia pęcherza, ale mogą nie być pierwszym wyborem lekarza. Częściej są wybierane w przypadku chorób przewlekłych. Czasami operacja może naprawić problem strukturalny.
Leczenie domowe
Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Typowe metody to:
- nakładanie poduszek rozgrzewających na brzuch lub plecy
- dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i acetaminofen
- kąpiele nasiadowe w celu oczyszczenia okolicy miednicy.
Czasami objawy zapalenia pęcherza można leczyć w domu, bez przyjmowania leków. Nie powinny one zastępować antybiotyków, jeśli są potrzebne do leczenia ZUM. Typowe metody terapii domowej to:
- sok lub tabletki żurawinowe
- picie dużej ilości płynów
- noszenie bawełnianej bielizny i luźnych ubrań
- unikanie jedzenia i napojów, które mogą nasilać objawy.
Czytaj też:
O tym nowotworze niewielu mężczyzn słyszało. Jak objawia się rak cewki moczowej