- Korzonki nerwowe – gdzie są zlokalizowane i dlaczego bolą?
- Ból korzonków może cię unieruchomić na długo
- Jak rozpoznać zapalenie korzonków?
- Jak bolą korzonki?
- Zapalenie korzonków – przyczyny
- Zapalenie korzonków - rodzaje
- Zapalenie korzonków – objawy
- Domowe sposoby na zapalenie korzonków
- Jaka jest najlepsza maść na korzonki?
- Co na ból korzonków bez recepty?
- Czy termofor jest dobry na korzonki?
- Ćwiczenia na bóle pleców
- Leczenie zapalenia korzonków
Nerw kulszowy wywodzi się ze splotu krzyżowego, dlatego ból korzonków odczuwany jest w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Dolegliwość może być wywołana różnymi czynnikami, jednak bardzo często ma związek z postępującym zwyrodnieniem kręgosłupa, które może być skutkiem np. siedzącego trybu życia oraz przeciążenia kręgosłupa, które powoduje praca fizyczna.
Korzonki nerwowe – gdzie są zlokalizowane i dlaczego bolą?
Korzonkowe nerwowe to włókna nerwowe, które znajdują się w kręgosłupie. Przechodzą przez otwory międzykręgowe, a następnie wchodzą w skład nerwu kulszowego, udowego oraz nerwów biegnących przez kończyny górne.
Na skutek podrażnienia (np. nadmiernego nadwyrężenia czy przeciążenia) może dojść do uszkodzenia nerwu, co powoduje silny ból korzonków. Najczęstszą przyczyną zapalenia korzonków nerwowych jest dyskopatia, czyli wypadnięcie dysku lub inaczej przepuklina kręgosłupa. W takiej sytuacji pojawia się ucisk, który grozi niedokrwieniem. Towarzyszy temu silny ból.
Ból korzonków może cię unieruchomić na długo
Zapalenie korzonków nerwowych to stan, który nie mija w kilka dni. Najczęściej trwa wiele tygodni (nawet do 6) i może wyłączyć człowieka z codzienności i utrudnić prawidłowe funkcjonowanie. Ból korzonków nerwowych sprawia, że ciężko jest wstać z łóżka i ciężko jest przebywać w pozycji siedzącej, dlatego najczęściej zaleca się leżenie na plecach lub w pozycji embrionalnej. Warto jednak próbować rozluźniać kręgosłup i mięśnie, bo długotrwałe unieruchomienie w niczym nam nie służy.
Jak rozpoznać zapalenie korzonków?
Zapalenie korzonków nerwowych objawia się bardzo silnym bólem pleców, dlatego ciężko je pomylić z innym schorzeniem. Atak rwy kulszowej można jedynie pomylić z dyskopatią. Stan zapalny nerwów powoduje silne bóle krzyża i bóle w dole pleców. Przyczyną jest ich ucisk – zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie spowodowane zbyt ciężką pracą fizyczną czy dźwiganiem ciężkich przedmiotów, poruszają nerwy rdzeniowe, co staje się przyczyną bólu korzonków. Dolegliwości są tak silne, że mogą wykluczać człowieka z codzienności.
Jak bolą korzonki?
Bolące korzonki utrudniają normalne funkcjonowanie. Objawy korzonków to przede wszystkim ból promieniujący od dolnego odcinka kręgosłupa aż do nóg. Jest to silny, rozdzierający i przejmujący ból, obejmujący korzenie nerwowe i partie kończyn dolnych. W przypadku rwy barkowej ból może dotyczyć również kończyn górnych.
Zapalenie korzonków – przyczyny
Rwa kulszowa, czyli zapalenie korzonków nerwowych może przytrafić się każdemu z nas. Najczęściej pojawia się w wyniku wychłodzenia pleców i przeciążenia kręgosłupa. Dolegliwość jest też objawem współtowarzyszącym dyskopatii oraz infekcjom o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Przyczyną rwy kulszowej mogą być również niedobory żywieniowe, które wpływają na zaburzenia przewodnictwa nerwowego.
Bolesne dolegliwości pojawiają się wskutek procesu zapalnego, który obejmuje korzenie nerwu kulszowego oraz ucisku na jego okolicę. Ból oraz objawy neurologiczne wymagają konsultacji lekarskiej w celu ustalenia przyczyny, która wywołała nieprzyjemne dolegliwości. Warto wiedzieć, że nawracająca rwa kulszowa może być jednym z pierwszych objawów chorób nowotworowych oraz postępujących niedoborów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego witamin i minerałów np. witamin z grupy B, witaminy D oraz wapnia.
Inną przyczyną zapalenia korzonków może być przepuklina krążka międzykręgowego. Znajdują się one pomiędzy kręgami kręgosłupa i sprawiają, że jest on właściwie zamortyzowany. Jeśli któryś krążek wypada, pojawia się rwący i silny ból - nazywa się to dyskopatią. Dolegliwości nasilają się przy podnoszeniu przedmiotów i mogą powrócić przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Wywołują bardzo silne bóle pleców.
Zapalenie korzonków - rodzaje
Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia korzonków nerwowych:
- rwa kulszowa – ból obejmuje kręgosłup lędźwiowy i promieniuje przez pośladek aż do nogi. Jest bardzo silny, może utrudniać wstanie z łóżka. Niektórzy określają go wręcz jako rozdzierający. Bardzo często chorzy są w stanie jedynie leżeć na plecach, by zmniejszyć dolegliwości bólowe. W przypadku bardzo ostrych ataków mogą być w stanie jedynie leżeć na boku w pozycji embrionalnej. Najczęściej stosowanie leków przeciwbólowych nie przynosi efektów, konieczne jest po prostu przeczekanie ataku rwy kulszowej. Może on trwać jednak nawet od 4 do 6 tygodni.
- rwa udowa – ból obejmuje odcinek krzyżowo-lędźwiowy i promieniuje aż na udo. Jego przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, które może być spowodowane zbyt ciężką pracą, drażnieniem włókien nerwowych. Jeśli atak jest silny, dolegliwości bólowe mogą obejmować także kolana, łydki czy stopy. W przypadku rwy udowej stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, czasem także unieruchamia kończynę. Konieczne jest zrezygnowanie z obowiązków i odpoczynek, chociaż nie zaleca się leżenia w łóżku.
- rwa barkowa – rwa barkowa może być także skutkiem przeciążenia włókien nerwowych, przedźwigania czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Może wywołać ją również dyskopatia. Rwa barkowa objawia się ciągłym i palącym bólem, który promieniuje od łopatki aż do przedniej części klatki piersiowej. Może wywołać zaburzenia czucia oraz niedowłady kończyny górnej.
Zapalenie korzonków – objawy
Objawy zapalenia korzonków są dość charakterystyczne. Atak rwy kulszowej pojawia się nagle i nie poprzedzają go żadne nieprzyjemne dolegliwości, choć może się zdarzyć też, że proces chorobowy daje o sobie znać wcześniej, objawiając się np. pobolewaniem i sztywnością dolnego odcinka kręgosłupa. Ból związany z rwą kulszową promieniuje do pośladków i ud. W niektórych przypadkach ból promieniuje przez całą kończynę aż do dużego palca u nogi.
Typowy dla zapalenia korzonków jest rodzaj bólu – nie jest to ból jednostajny, ale zmienny w swoim nasileniu podczas chodzenia, schylania się lub leżenia. Ból korzonków to ból nazywany przez pacjentów bólem piekącym, rwącym lub kłującym.
Nasilenie bólu może być różne w zależności od przyczyny wystąpienia rwy kulszowej. W przypadku wyziębienia pleców, które często nazywamy „przewianiem”, ból może stopniowo narastać oraz mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy np. infekcji pęcherza, która także jest częstym skutkiem „przewiania”. Rwa kulszowa może też być efektem przeciążenia kręgosłupa, który wywoła np. nagłe schylenie się – wówczas mówimy o tzw. postrzyknięciu.
Rwie kulszowej towarzyszą też inne objawy np.:
- mrowienie i drętwienie kończyny lub kończyn,
- przeczulica skóry,
- osłabienie mięśni.
Objawy rwy kulszowej wymagają zastosowania odpowiednich metod leczenia. Niezbędna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia przyczyny zapalenia korzonków oraz zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie.
Domowe sposoby na zapalenie korzonków
Dobór domowych metod łagodzenia bólu zależy od przyczyny wystąpienia dolegliwości. W przypadku stanu zapalnego korzeni nerwowych konieczne jest jego łagodzenie poprzez zastosowanie doustnych i działających miejscowo środków o działaniu przeciwzapalnych. W celu zmniejszenia stanu zapalnego poleca się chłodne okłady na okolicę lędźwiową kręgosłupa oraz stosowanie chłodzących maści o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym. W sytuacji, gdy doszło do urazu, który nie przebiega z nasilonym stanem zapalnym lub zapalenie zostało wyleczone, zalecane jest stosowanie ciepłych okładów, plastrów oraz maści rozgrzewających.
Można też wygrzewać plecy np. termoforem. Wspomaganie leczenia za pomocą ciepła polecane jest także w przypadku, gdy atak rwy kulszowej wywołany jest nadmiernym napięciem mięśniowym w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, któremu sprzyja siedzący tryb życia, spędzanie wielu godzin przy biurku i przewlekły stres. W przypadku nadmiernego napięcia mięśniowego doskonale sprawdzają się maści z olejem konopnym. Ulgę przynosi także leżenie w pozycji na boku z uniesionymi pod kątem prostym kolanami i wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie przykręgosłupowe. Ważne: powyższe metody leczenia należy stosować doraźnie. Podstawą w łagodzeniu dolegliwości i zapobieganiu ich wystąpieniu jest zdiagnozowanie przyczyny bólu oraz odpowiednio dobrana rehabilitacja.
Jaka jest najlepsza maść na korzonki?
Przy bólach kręgosłupa i zapaleniu korzonków, warto sięgnąć po maści, które mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. W tym przypadku sprawdzi się zarówno maść końska, jak i maści o działaniu przeciwbólowym, zawierające ibuprofen.
Co na ból korzonków bez recepty?
Aby zwalczyć zapalenie korzonków nerwowych, warto sięgnąć po leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Oprócz tego pomocne są wszelkie maści, które pozwalają rozgrzać włókna nerwowe, a także plastry rozgrzewające. Warto również wygrzewać kręgosłup ciepłym termoforem.
Czy termofor jest dobry na korzonki?
Ogrzewanie pleców termoforem może przynieść ulgę w bólu promieniującego z kręgosłupa na kończyny dolne. Warto regularnie rozgrzewać kręgosłup, zwłaszcza gdy czujemy, że jest on przeciążony. Po ciężkiej pracy fizycznej dobrze jest też robić sobie kąpiele rozgrzewające, dzięki którym rozluźnimy mięśnie i włókna nerwowe.
Ćwiczenia na bóle pleców
Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące zapaleniu korzonków, należy regularnie rozciągać kręgosłup i dbać o to, by nie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej. To może nasilać napięcia mięśniowe i przyczyniać się do zwiększenia dolegliwości bólowych. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające w pozycji leżącej, by spowodować rozluźnienie mięśni. Sprawdzą się m.in. popularne rowerki czy nożyce, które wykonuje się na plecach, nie odrywając kręgosłupa od ziemi.
W przypadku zapalenia korzonków ulgę przynosi również basen. Warto zacząć chodzić na pływalnię, ponieważ woda łagodzi bóle stawów i pleców. Bardzo ważne jest, by po wyjściu z wody zakryć plecy, by kręgosłup się nie wychłodził.
Leczenie zapalenia korzonków
Zapalenie korzonków nerwowych trzeba po prostu przeczekać. Leczenie jest jedynie objawowe i polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, zmniejszaniu napięcia w obrębie kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Pomocne są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, plastry rozgrzewające, ćwiczenia rozciągające oraz rehabilitacja.
Czytaj też:
5 leków bez recepty, które mogą uzależniać
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.