Uczulenie na wodę wydaje się nieprawdopodobne, ale jednak się zdarza. To bardzo rzadki rodzaj alergii, która może objawiać się nie tylko reakcjami skórnymi, ale też bólami głowy czy silnymi migrenami. Co trzeba o niej wiedzieć?
Czym jest uczulenie na wodę?
Uczulenie na wodę to alergia, która wbrew pozorom nie dotyczy substancji wchodzących w skład wody. Nie jest to zatem uczulenie na chlor czy azotany zawarte w wodzie, ale na wodę w ogóle. Takie reakcje alergiczne do tej pory rozpoznano u niewiele ponad 100 osób na świecie. Dużo częściej zdarzają się reakcje alergiczne na konkretne substancje zawarte w wodzie z kranu czy w basenie.
Warto też podkreślić, że alergia pojawia się po kontakcie skóry z wodą, a nie po jej wypiciu. Jej spożywanie jest całkowicie bezpieczne.
Czym jest pokrzywka wodna?
Charakterystycznym objawem uczulenia na wodę jest tzw. pokrzywka wodna. To wysypka, która przypomina bąble wypełnione treścią surowiczą. Skóra staje się przy tym ściągnięta i spierzchnięta, może swędzieć lub boleć. Może też być nadmiernie napięta. To sprawia, że ciężko znieść objawy alergii i trudno funkcjonować z bolącą i swędzącą skórą.
Przyczyny choroby
Wciąż nie wiadomo, jakie czynniki odpowiadają za wywołanie alergii na wodę. Może ona pojawić się nagle, a jej objawy skutecznie uprzykrzyć życie alergikowi. Codzienne prysznice czy kąpiele stają się nieznośne, bo po kontakcie z wodą pojawiają się nieprzyjemne objawy i wysypka. Z tego powodu muszą one być błyskawiczne.
Alergia ta wywołuje wpływ na całe życie. Alergik musi uważać na każdy kontakt z wodą, nawet na opady atmosferyczne. To sprawia, że nie powinien wychodzić z domu bez płaszcza przeciwdeszczowego, bo jeśli przemoknie, pojawi się reakcja alergiczna. Nie może też korzystać z basenu, kąpieli nad morzem czy w jeziorze. Tym bardziej niewskazane są kąpiele solankowe czy zabiegi w spa, gdzie woda może być wzbogacona o różne pierwiastki. Obecność minerałów może pogorszyć kondycję skóry.
Objawy
Uczulenie na wodę rozpoznaje się po:
- podrażnieniu skóry
- wystąpieniu na niej reakcji alergicznej zwanej pokrzywką wodną
- wystąpieniu bólów głowy
- powiększeniu węzłów chłonnych
Jak zwalczyć objawy?
Alergii na wodę nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić objawy uczulenia i nie dopuszczać do tego, by się nasilały. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz sterydy. Wskazane jest również skracanie czasu kąpieli do minimum, a następnie dokładne wmasowywanie w skórę substancji zapobiegających wystąpieniu pokrzywki wodnej.
Uczulenie na chlor
Czym innym jest reakcja alergiczna na chlor. Objawia się ona wysypką, pokrzywką, swędzeniem czy pieczeniem skóry. Mogą wystąpić na niej drobne pęcherzyki o kolorze bladoróżowym lub czerwonym. Po kąpieli skóra może stać się sucha, ściągnięta i wymagać zastosowania specjalnej maści, która zapobiegnie reakcji alergicznej i przywróci jej zaburzoną równowagę.
To „lepsza” sytuacja, ponieważ objawy alergii pojawiają się tylko po kontakcie skóry z wodą chlorowaną. W takiej sytuacji należy po prostu ograniczać sytuacje, w których alergik ma kontakt z tego rodzaju wodą, korzystać z obiektów, w których woda jest ozonowana.
Uczulenie na wodę z kranu
Możliwa jest także sytuacja, w której alergik jest uczulony na wodę z kranu. W polskich kranach najczęściej płynie chlorowana woda. Stężenia chloru nie są wysokie, a mimo to u niektórych osób mogą powodować pieczenie czy ściągnięcie skóry.
Jeśli mamy rozpoznanie, że reakcję alergiczną wyzwala woda z kranu, należy jej unikać. Dobrze jest myć twarz wodą mineralną albo specjalnymi płynami do pielęgnacji skóry, które nie wymagają w ogóle zastosowania wody.
Czytaj też:
Jak rozpoznać alergię na kurz?