Bieganie to jedna z najprostszych aktywności ruchowych. Jedyne czego potrzebujesz to buty i chęci. Bieganie doskonale wpływa na budowanie kondycji, wyszczupla sylwetkę, poprawia wydolność organizmu, ale też sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Trening biegowy daje wiele satysfakcji. Aby jednak nie zniweczyć ciężkiej pracy, ważne jest także to, co robisz tuż po zakończeniu sesji treningowej.
Pięć rzeczy, których nie należy robić po długim bieganiu
Nie zostawaj w tych samych ubraniach
Może się to wydawać oczywiste, jednak po długim, męczącym treningu, możesz czuć się rozleniwiony i odłożyć przebranie się na później. To błąd. Od razu po przyjściu do domu wrzuć przepocone i brudne ubrania do pralki. Pozostanie w wilgotnych od potu dresach, może się skończyć przeziębieniem lub problemami ze skórą.
Nie jedz zbyt obfitego posiłku
Po intensywnym treningu potrzebujesz energii, to naturalne. Sięgnij po lekki posiłek pełen węglowodanów, białka i witamin. Ciężkie, zbyt tłuste jedzenie po długim bieganiu, może się skończyć rozstrojem żołądka i zniweczyć to, co ciężko wypracowałeś podczas treningowej sesji. Nie rzucaj się na jedzenie od razu po wysiłku. Odczekaj przynajmniej 20 minut. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
Ne wyleguj się w gorącej wannie
Choć pokusa jest ogromna, lepszy będzie szybki, odświeżający i lekko pobudzający prysznic. Relaksująca, gorąca kąpiel będzie idealna już później, kiedy mięśnie ochłoną po wysiłku i przestaną boleć.
Nie zalegaj na kanapie
Odpoczynek po długim biegu jest ważny, aby przywrócić normalne tętno i oddech. Ale powinno to być zrobione poprawnie. Leżenie po sesji biegowej zniweczy wszystkie twoje wysiłki. Zamiast po prostu siedzieć lub być całkowicie nieaktywnym, skup się na wykonywaniu lekkich czynności. To pobudzi organizm do regeneracji.
Unikaj ciężkich prac domowych
Czy po długim, intensywnym biegowym treningu chodzisz na siłownię? Odpowiedź jest jedna: nie. Dlatego w dniu takiego wysiłku nie planuj zbyt forsownych prac domowych: kopania ogródka, przenoszenia mebli czy generalnych porządków.
Jak zacząć przygodę z bieganiem?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, rób to ostrożnie i z rozsądkiem. Zawsze rób rozgrzewkę i zaczynaj od spokojnych marszobiegów i stopniowo zwiększaj intensywność treningów. Sprawdź, czy w twojej okolicy nie ma amatorskich grup biegowych i dołącz do wspólnych treningów. To dodatkowa motywacja i okazja do poznania osób, które łączy ta sama pasja. Jeśli marzysz o starcie w zawodach, a być może nawet przebiegnięciu maratonu, poszukaj dostępnych na specjalistycznych stronach poświęconych bieganiu, planów treningowych, które pozwolą ci dobrze i bezpiecznie przygotować się do startu.
Czytaj też:
Te ćwiczenia powinien robić każdy. Po co ćwiczyć równowagę?