Wszyscy dorośli Polacy powyżej 40. roku życia wkrótce będą mogli za darmo wykonać pakiet darmowych badań kontrolnych, które mają sprawdzić ich stan zdrowia.
Ze względu na pandemię SARS-CoV-2 w Polsce diagnostyka laboratoryjna była skupiona głównie na walce z koronawirusem, a wielu pacjentów zaniechało wykonywania testów pod kątem innych chorób niż COVD-19. Od 1 lipca ma się to zmienić, a chętni będą mieli dodatkową szansę na przebadanie się za darmo.
Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji wyjaśniającej szczegóły programu „Profilaktyka 40 plus”:
„Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 PLUS” – powiedział Adam Niedzielski.
500 plus na zdrowie – na czym polega program „Profilaktyka 40 plus”?
1 lipca zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów, a każdy Polak, który ma więcej niż 40 lat, będzie mógł skorzystać z jednorazowego dostępu do bezpłatnych badań.
Wszystkie z nich mają być możliwe do wykonania w placówkach medycznych biorących udział w programie zwanym potocznie 500 plus na zdrowie (oficjalnie: „Profilaktyka 40 plus”). Ofertę podzielono na 3 pakiety – jednego wspólnego oraz 2 osobnych z podziałem na płeć – innych dla kobiet i mężczyzn.
Lista darmowych badań w ramach 500 plus na zdrowie
- 500 plus na zdrowie – pakiet wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, ocena miarowości rytmu serca oraz ustalenie masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i wskaźnika BMI.
- Bezpłatny pakiet badań dla kobiet – morfologia krwi, kontrolny profil lipidowy lub pomiar stężenia cholesterolu całkowitego, badanie stężenia glukozy, ocena funkcji wątroby (AIAT, AspAT, GGTP), badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, badanie kreatyniny w surowicy oraz badanie stężenia kwasu moczowego.
- Darmowy pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn – morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym oraz płytkami krwi, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, badanie stężenia glukozy i cholesterolu całkowitego (lub kontrolny profil lipidowy), badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, test PSA (badanie w kierunku raka prostaty), badanie kreatyniny i stężenia kwasu moczowego, próby wątrobowe (AIAT, AspAT, GGTP).
Osoby, które mają więcej niż 40 lat, będą mogły wykonać powyższe badania tylko jeden raz. Po uzyskaniu e-skierowania wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty i stawić się w wyznaczonym punkcie, w którym można przeprowadzić badania.
Jak wypełnić wniosek online, by skorzystać z 500 plus na zdrowie?
Od 1 lipca po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl należy wypełnić ankietę, na podstawie której będzie można dobrać najbardziej odpowiedni pakiet badań profilaktycznych i wystawić e-skierowanie. Potem trzeba już tylko zgłosić się do wybranej przez nas placówki w pasującym nam terminie i się zbadać.
Czytaj też:
„Możliwa zależność” pomiędzy szczepionkami mRNA na COVID-19 a zapaleniem mięśnia sercowegoCzytaj też:
Zawał mogą mieć nawet młodzi ludzie – jakie są pierwsze objawy?Czytaj też:
Bąble po ugryzieniu - domowe sposoby na ukąszeniaCzytaj też:
Najlepsza dieta na lato – co jeść, by szybko schudnąć i nie zaszkodzić zdrowiu?