Doustna antykoncepcja hormonalna jest bardzo popularna. Chociaż przede wszystkim chroni przed niechcianą ciążą, ma także inne działania. Może być pomocna w rozwiązaniu problemu nieregularnych miesiączek, bolesnych lub ciężkich okresów, endometriozy, trądziku i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dlatego też doustna antykoncepcja hormonalna jest popularna wśród kobiet, także w Polsce.
Istnieją różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Wszystkie zawierają syntetyczne formy hormonów estrogenowych, progesteronowych lub obu. Najpopularniejsze są pigułki, które bierze się przez 21 dni, a później zachowuje się przerwę przez 7 dni oraz inne, wygodniejsze, których opakowanie zawiera 21 pigułek aktywnych i 7 nieaktywnych, dzięki czemu łatwiej zachować codzienną rutynę przyjmowania tabletek i uniknąć błędu. To właśnie brak regularności, zapominanie tabletki jest najczęstszą przyczyną niechcianej ciąży mimo stosowania antykoncepcji.
Czytaj też:
Wazektomia – plusy i minusy
Pigułka antykoncepcyjna – skutki uboczne
Chociaż doustna antykoncepcja hormonalna jest uznawana na bezpieczną, może dawać pewne skutki uboczne. Do częstych działań niepożądanych doustnych środków antykoncepcyjnych należą:
-
plamienia międzymiesiączkowe,
-
nudności,
-
tkliwość piersi,
-
bóle głowy i migreny,
-
przybranie na wadze,
-
zmiany nastroju,
-
brak krwawienia,
-
zmniejszone libido,
-
upławy.
Wszystkie, ewentualne objawy niepożądane są wymienione w ulotce, dołączonej do leku. Powinien o nich poinformować także lekarz, przepisując tabletki antykoncepcyjne. Pocieszający jest fakt, że większość objawów mija np. po 3 miesiącach stosowania tabletek. Jednak to, jak organizm kobiety zareaguje na leki jest kwestią indywidualną. Czasem skutki uboczne zmuszają do zmiany leków lub zaprzestania stosowania tej formy antykoncepcji. Leki powinny być dobrane na podstawie szczegółowych badań i dostosowane do potrzeb danej pacjentki, dlatego też nie powinno się stosować leków antykoncepcyjnych, przepisanych innej kobiecie (np. nie są już potrzebne, a wyrzucić szkoda).
Czytaj też:
7 zaskakujących efektów stosowania antykoncepcji hormonalnej
Pigułki antykoncepcyjne – niebezpieczne czynniki ryzyka
Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zakrzepy krwi, zakrzepica żył głębokich, zakrzep w płucach, udar lub zawał serca. Tabletki antykoncepcyjne są również związane ze wzrostem ciśnienia krwi, łagodnymi nowotworami wątroby i niektórymi rodzajami raka. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad przed zapisaniem pigułek antykoncepcyjnych. Z tej formy antykoncepcji powinny np. zrezygnować kobiety po 35. roku życia, które palą papierosy lub kobiety, zmagające się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych.