Babka lancetowata ma szerokie zastosowanie lecznicze. Od stuleci wykorzystywana jest w walce z przeziębieniami, infekcjami, kaszlem i nieżytami dróg oddechowych. Ale roślina ta ma również inne zastosowania. Jak stosować babkę lancetowatą?
Babka lancetowata – co to za roślina?
Babka lancetowata (wł. Plantago lanceolata) to roślina, która rośnie w Europie, Azji, Afryce Północnej. Jest to roślina, która nie ma szczególnych wymagań, łatwo się adaptuje, dlatego występuje na łąkach i polanach na całym świecie. W Polsce uważa się ją za chwast. Rośnie na dziko w całym kraju.
Ale zamiast ją wypleniać, warto wykorzystać do celów leczniczych. Bo babka może pomóc na wiele dolegliwości.
Zastosowanie lecznicze Plantago
W starożytnym Egipcie wykorzystywano babkę, by leczyć problemy z układem trawiennym. Ułatwia perystaltykę jelit, dlatego stosowano ją w ramach profilaktyki przed zaparciami, wzdęciami i stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Doceniono również jej właściwości przeciwzapalne i wykorzystywano w trakcie różnych chorób (np. zapalenia spojówek).
Obecnie babkę lancetowatą stosuje się przede wszystkim na kaszel oraz na różnego rodzaju trudno gojące się rany i owrzodzenia.
Właściwości lecznicze babki
Babka lancetowata wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Rozrzedza śluz, dlatego stosuje się ją, by zmniejszyć kaszel. Działa również moczopędnie, dlatego może ułatwić pozbywanie się z organizmu szkodliwych drobnoustrojów.
Roślina zawiera:
- flawonoidy
- garbniki
- polisacharydy
- kwasy fenolowe
- sole cynku
- kwasy organiczne
Babka na odporność
Babka lancetowata to niezwykła roślina, która wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Chroni organizm przed infekcjami i pobudza do pracy leukocyty, wzmacniając system immunologiczny. Zwiększa także wydzielanie interferonu, dlatego wykorzystuje się ją do leczenia infekcji oraz poważnych chorób takich jak nowotwory.
Zioło na przeziębienie
Syrop z babki lancetowatej łagodzi kaszel w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Rozrzedza śluz, który powstaje w czasie infekcji kataralnej i ułatwia odkrztuszanie go, a tym samym powrót do zdrowia.
Nawilża gardło i powleka je ochronną warstwą, dlatego sprawdza się również w stanach zapalnych gardła, gdy bólowi towarzyszy też suchy kaszel. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, pomaga więc zwalczyć infekcję gardła.
Napar na zdrowe oczy
Z liści babki można przygotować napar, który pomoże na podrażnione i zaczerwienione oczy. Wystarczy przepłukać nim oczy, by pozbyć się zapalenia spojówek. Taki napar możemy kupić w aptece lub sklepie ekologicznym w formie gotowej mieszanki z suszonych liści albo przygotować go samemu ze świeżych liści zerwanych na łące.
Babka na stany zapalne skóry
Liście rośliny mają działanie uśmierzające, łagodzące, przeciwzapalne, dlatego wykorzystuje się je w celu leczenia stanów zapalnych skóry. Okłady z liści mogą przynieść ulgę w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń, owrzodzeń.
Roślina na biegunki
Warto wykorzystać to zioło także na poprawę funkcjonowania układu trawiennego. Babka lancetowata pomaga pozbyć się biegunki, reguluje pracę jelit i żołądka, zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnień i nieżytów. Zapobiega również zaparciom, wzdęciom.
Przeciwskazania do stosowania zioła
Mimo wielu zalet i właściwości zdrowotnych nie każdy może stosować babkę lancetowatą. Nie poleca się jej kobietom w ciąży, mamom karmiącym piersią oraz dzieciom. Nie wolno podawać jej niemowlętom i dzieciom, które nie weszły w wiek dojrzewania.
Czytaj też:
Rozmaryn: łagodzi ból żołądka i obniża poziom cukruCzytaj też:
Macierzanka – krewna tymianku o imponujących właściwościach