W psychologii dokładnie opisano cechy, jakie odróżniają introwertyków od ekstrawertyków. Definicje obydwóch typów psychologicznych stworzył już w 1921 roku Carl Gustaw Jung.
Co oznacza bycie introwertykiem?
Bycie introwertykiem nie oznacza cechy charakteru ani temperamentu. Wysoka wrażliwość introwertyków wynika z innej budowy mózgu. Układ nerwowy introwertyków mocniej przetwarza bodźce i silniej na nie reaguje. To dlatego nadwrażliwe osoby są bardziej empatyczne, silniej reagują na sztukę, mocniej odczuwają stresy, głębiej śnią – wskazują autorzy badania. Okazuje się, że introwertycy są bardziej wrażliwi na stymulanty, takie jak kofeina, muzyka i alkohol.
Jak introwertycy reagują na kofeinę?
W badaniu opublikowanym w "Journal of Human Kinetics" przetestowano 42 uczestników (21 ekstrawertyków i 21 introwertyków), żeby sprawdzić, jak wpływa na nich działanie kofeiny. Okazało się, że wyższe dawki kofeiny prowadzą do większego pobudzenia fizjologicznego (np. zwiększonego tętna) u obu typów osobowości. Pobudzające działanie kofeiny różniło się jednak między introwertykami a ekstrawertykami, jeśli chodzi o wydajność w działaniu. Po spożyciu kofeiny, ekstrawertycy zauważali poprawę wydajności w pracy, u introwertyków natomiast pobudzenie wpływało na pogorszenie wydajności.
Jak introwertycy reagują na alkohol?
Badania wykazały, że introwertycy, jako osoby bardziej wrażliwe na otoczenie i bodźce interpersonalne mogą być bardziej skłonne do sięgania po alkohol, aby poradzić sobie z dyskomfortem społecznym, złagodzić lęk lub dopasować się do otoczenia.
Zauważono również, że w porównaniu z ekstrawertykami, introwertycy mają mniej receptorów dopaminy, czyli jednego z tzw. hormonów dobrego samopoczucia. "Podczas gdy podwyższony poziom dopaminy może pozwolić poczuć się bardziej podekscytowanym i wyjść ze swojej skorupy u introwertyka może wywołać uczucie niepokoju, przytłoczenia i nadmiernej stymulacji" – napisano.
Wrażliwość na muzykę
Porównując w badaniu reakcje introwertyków i ekstrawertyków na muzykę i hałas w tle, wykazano, że ekstrawertycy pracowali przy cichej muzyce w tle, dwa razy częściej niż introwertycy. O ile u ekstrawertyków słuchanie muzyki nie miało wpływu na wydajność w pracy, u introwertyków zaobserwowano jej pogorszenie.
Sprawdź, czy masz cechy introwertyka
- Cenisz sobie prywatność?
- Lubisz spędzać czas w samotności, ale nie czujesz się samotny?
- Lepiej pracuje ci się w samotności?
- Nie jesteś osobą rozmowną?
- Każdą decyzję musisz dokładnie przemyśleć?
- Aby się skoncentrować, musisz przebywać w ciszy?
- Jesteś dobrym słuchaczem, ale nie lubisz publicznie się wypowiadać?
- Lubisz gdy ktoś docenia twoją pracę?
Jeśli odpowiesz na 6 z poniższych 8 pytań twierdząco, możesz podejrzewać, że jesteś lub masz do czynienia z introwertykiem.
Czytaj też:
Przebodźcowani. Osoby wysoko wrażliwe kontra rzeczywistość