Wszyscy ludzie mają w sobie pewne psychopatyczne cechy. Nie oznacza to jednak, że każdy człowiek to urodzony psychopata. O tym, czy ktoś może zostać określony przywołanym mianem, decyduje nasilenie cech psychopatycznych.
Kim jest psychopata?
Każdy z nas ma w swojej głowie pewne wyobrażenie psychopaty. Zazwyczaj bywa on kojarzony z seryjnym mordercą biegającym po domu z siekierą i zabijającym wszystko, co się rusza. Ten obraz najczęściej jest nieprawdziwy i daleko mylący. Psychopaci żyją w społeczeństwie i na pierwszy rzut oka nic nie odróżnia ich od „zwykłych” ludzi. Uczą się, zawierają przyjaźnie, pracują, zakładają rodziny, wychowują dzieci. Wbrew pozorom trudno rozpoznać psychopatów. Na ogół odznaczają się wysokim ilorazem inteligencji i potrafią świetnie maskować swoje prawdziwe intencje, ukrywać emocje i zachowania.
Dlaczego ktoś staje się psychopatą?
Przyczyny psychopatii nie są do końca jasne. Naukowcy nie potrafią wskazać jednoznacznych czynników, które decydują o wykształceniu psychopatycznych cech osobowości. Istnieje wiele różnych koncepcji wyjaśniających przywołane zjawisko. Jedne bazują na modelach biologicznych (uznają psychopatię za coś wrodzonego lub uwarunkowanego genetycznie), inne zwracają uwagę na kwestie związane ze środowiskiem rodzinnym i społecznym danej jednostki.
Dlaczego psychopata jest niebezpieczny?
Relacje z psychopatą mogą zniszczyć życie danego człowieka i doprowadzić do wystąpienia u niego wielu problemów zdrowotnych, takich jak choćby depresja czy zaburzenia lękowe. Oczywiście nie dzieje się to od razu. Cały proces następuje powoli, niemal niezauważalnie. Trwa miesiące, a nawet lata. Gdy psychopata osiągnie swój zamierzony cel, wycofuje się z relacji, pozostawiając po sobie żal, ból i zgliszcza. A wszystko robi w białych rękawiczkach. Dlatego jest tak groźny.
Czytaj też:
Czy psychopaci wolą działać w nocy?Czytaj też:
Pokaż swoją twarz, a powiem ci, co jesz. Zobacz, jak dieta wpływa na wygląd