Czy wiesz, że wiele dolegliwości można wyleczyć poprzez zwykłą zmianę diety? Niestety, wybierając przetworzone produkty niejako pozbawiamy się dobrego wpływu pokarmów na organizm. Istnieje kilka produktów, które warto już dziś usunąć ze swojej diety, aby zmniejszyć lęk.
Pokarmy, które mogą zwiększać lęk
1. Białe pieczywo. Prawdopodobnie słyszałeś o eliminacji pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak biały chleb. Powodem tego jest fakt, że wszystkie te przetworzone produkty zawierają rafinowane cukry. Chociaż wpływają na talię, mogą również zmienić nastrój. Gwałtowne wahania poziomu cukru związane są z odczuwaniem niepokoju. Dlatego zamień biały chleb na pełnoziarnisty i wybieraj brązowy ryż.
2. Czekolada. Niewiele osób nie lubi czekolady. Dlaczego jest tak, że kiedy jesteś zestresowany, masz ochotę na tę słodką przekąskę? Czekolada zawiera zarówno cukier, jak i kofeinę. Dzięki tym składnikom możesz poczuć złudny wzrost niepokoju. Zamiast tego spróbuj ciemnej czekolady, która ma mniej cukru i nie wymusza sięgania po kolejny kawałek w szybkim tempie.
3. Ketchup. Pomidory są dla ciebie dobre, ale czy wiesz, że keczup ma tyle cukru, co pół szklanki lodów waniliowych? Wszystkie te dodatkowe węglowodany wpływają na poziom cukru i mogą pogorszyć niepokój. Jeśli bardzo lubisz ketchup, dodawaj go w małych ilościach i jedz rzadko.
4. Alkohol. Wiadomo, że alkohol hamuje układ nerwowy, dlatego tak wiele osób pije, aby się rozluźnić. Jednak efekty mogą przynieść odwrotny skutek, powodując przede wszystkim zaburzenia snu. Kiedy nie śpisz prawidłowo, powoduje to niepokój i napięcie w umyśle. Zdecydowanie szklanka herbaty ziołowej będzie lepszym sposobem na rozluźnienie, niż drink.
5. Sztuczne słodziki. Aspartam jest jednym z najczęściej używanych sztucznych słodzików i hamuje produkcję serotoniny. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który jest niezbędny w radzeniu sobie z lękiem i nastrojem. Jeśli codziennie pijesz np. dietetyczne napoje gazowane, które zawierają sztuczne słodziki, możesz odczuć pogorszenie nastroju, napięcie i lęk.
6. Kawa. Kawa jest ulubionym napojem wielu z nas, ponieważ zawiera dużą ilość kofeiny. Może pomóc się obudzić i zacząć działać. Jednak duża ilość kofeiny przyspiesza pracę serca i może powodować jego kołatanie, jeśli jest przyjmowana w dużych dawkach. To samo dotyczy napojów energetycznych – mogą mieć 4 razy tyle kofeiny, co ilościowo ta sama porcja kawy!
Czytaj też:
Prebiotyki i probiotyki w leczeniu zaburzeń lękowych oraz depresji u dorosłych