W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Acta Psychiatrica Scandinavica wykorzystano dane zebrane od ponad 1400 nastolatków z Ontario w latach w wieku 14-17 lat. Dr Colman i jego zespół skupili się na odpowiedziach na pytanie: „Czy twój przyjaciel kiedykolwiek zrobił sobie krzywdę bez zamiaru śmierci?” W przypadku pozytywnej odpowiedzi respondent dwa do trzech razy częściej odpowiadał „tak” na pytanie, czy myślał o tym samym lub czynił to samo.
Samookaleczenia są „zaraźliwe”
Wyniki te budzą niepokój, zwłaszcza podczas pandemii COVID-19, ponieważ samookaleczenia nie-samobójcze są predyktorem późniejszych zachowań samobójczych i znacznie bardziej rozpowszechnione.
„Samookaleczenia inne niż samobójcze są znacznie częstsze niż próby samobójcze – występowały dwa razy częściej naszym badaniu” – mówi dr Colman, profesor Kanadyjskiej Katedry Badań z University of Ottawa.
Komunikacja z nastolatkiem jest kluczowa
Badania dra Colmana opierają się na wcześniejszych badaniach pokazujących, że nastolatki, które doświadczają samobójstwa wśród swoich rówieśników, są ponad dwa razy bardziej narażone na przejawy zachowań samobójczych lub życie z myślami samobójczymi. Mniej oczywiste są środki, które mogą spowolnić lub chronić przed zaraźliwymi społecznie czynami nastolatków. Zdaniem ekspertów komunikacja jest kluczowa. Rozmowy z zaufaną osobą dorosłą, która wysłucha i nie grozi osądem, mogą być pomocne przez cały okres dojrzewania.
Czytaj też:
Będzie terapia psychologiczna dla dzieci online i przez telefon