Myślisz, że jak nie jesteś uzależniony od papierosów, to nie grożą ci skutki tego, że ktoś inny pali? Bzdura! Nie tylko w papierosach jest cała tablica Mendelejewa. Okazuje się, że samo przebywanie w miejscu, w którym pojawia się nikotynowy dym może sprawić, że... szybciej się zestarzejesz.
Dym z papierosów wpływa na nasz wiek biologiczny
Hiszpańscy naukowcy z Barcelona Institute for Global Health na łamach „Environment International” przedstawili najnowsze wyniki badań, z których wynika, że narażenie na dym tytoniowy – zwłaszcza we wczesnym okresie życia – przyspiesza tempo biologicznego starzenia się organizmu.
Po przebadaniu ponad tysiąca dzieci z 6 europejskich krajów uczeni uznali, że szkodliwe może być zarówno wdychanie dymu z papierosów lub częste przebywanie w pełnych sadzy pomieszczeniach, w których ktoś pali, jak i ekspozycja na papierosowy dym jeszcze w okresie płodowym lub w dzieciństwie.
Jak szkodzą opary papierosowego dymu? Niszczą zdrowie nawet jeśli sami nie palimy
Toksyny zawarte w oparach nikotyny na poziomie komórkowym prowadzą do nieodwracalnych zmian fizjologicznych i metabolicznych, które sprawiają, że nasz wiek może być wyższy niż wskazuje metryka.
Nawet jeśli przez całe życie nie mieliśmy w ustach papierosa, ale w okresie dorastania przebywaliśmy w otoczeniu nikotynowych oparów, to i tak grożą nam problemy zdrowotne, na które mogą być narażeni są nałogowi palacze – m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, a także różne choroby metaboliczne (w tym cukrzyca) czy choroby neurodegeneracyjne.
Dym papierosowy sprawia, że szybciej się starzejemy
Na poziomie komórkowym starzenie się jest ciągłym procesem, który rozpoczyna się we wczesnym okresie życia i który można zmierzyć dzięki tzw. zegarom epigenetycznym, które na podstawie procesu metylacji DNA są w stanie określić tempo biologicznego starzenia się organizmu. Okazuje się, że spory wpływ na jego działanie ma narażenie na toksyczne opary pochodzące z papierosów.
„Zegar epigenetyczny pozwala nam ocenić, czy czyjś wiek biologiczny jest starszy czy młodszy niż jego wiek metrykalny” – wyjaśnia Mariona Bustamante z Institute for Global Health w Barcelonie.
Dym papierosowy może być jednym z czynników, które znacznie przyspieszają powstawanie zmian zachodzących w ludzkim ciele wraz z wiekiem i może być szczególnie niebezpieczny zwłaszcza na etapie, w którym dorastamy – ostrzegają naukowcy.
Czytaj też:
Palisz papierosy? Jesteś ponad 2 razy bardziej narażony na... samobójstwoCzytaj też:
Amerykańskie wojsko przetestuje tabletkę, która... powstrzymuje starzenie się organizmu
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.