Aby uniknąć bólu pleców, szczególnie zaleca się: ćwiczenia rozciągające, dużą porcję ruchu i higienę snu.
Jeśli podczas pracy zdalnej bolą cię plecy, nie jesteś sam. Badania wykazały, że ponad 81% respondentów pracujących zdalnie cierpi na ból pleców, szyi lub barku. 48% stwierdziło, że są mniej aktywni fizycznie niż przed blokadą. Osoby z poważnymi problemami powinny szukać profesjonalnej pomocy. Pozostali powinni postawić na te 5 rzeczy, żeby sobie pomóc:
Jak wyeliminować ból pleców?
- Nie siedź w tej samej pozycji przez długi czas. Prawie wszyscy eksperci zgadzają się, że jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, jest poruszanie się. Wykorzystuj więc do tego każdą okazję. Może to być odbieranie telefonów lub dołączanie do spotkań online na stojąco, lub po prostu rozciąganie się przy biurku. Ruch zwiększa przepływ krwi i elastyczność stawów.
-
Ulepsz swoje miejsce pracy. Może to być użycie poduszki do podniesienia się na krześle lub podparcia dolnej części pleców. Pomocne może być niedrogie krzesło biurowe z regulacją. Uchwyt do laptopa podniesie ekran do poziomu oczu, dzięki czemu nie zawsze będziesz patrzeć w dół. Przydatna jest również klawiatura zewnętrzna. Jeśli nie masz biurka, niektórzy eksperci zalecają pozostawienie laptopa na desce do prasowania.
-
Poleca się ustawienie minutnika w telefonie lub laptopie, aby przypominał ci o ruchu. To dobry sposób na uniknięcie spędzenia w tej samej pozycji wielu godzin. Kluczem jest stworzenie rutyny, która będzie dla ciebie odpowiednia. Zaplanuj sobie taki ruch, na jaki masz siłę i czas. Stawianie zbyt ambitnych celów może być skazane na niepowodzenie.
-
Istnieje kilka prostych ćwiczeń rozciągających, które – jeśli są wykonywane regularnie – mogą pomóc w zażegnaniu bólu i napięcia. Są przeznaczone dla osób, które pracują zdalnie i siedzą przez długi czas. Rozciąganie klatki piersiowej, nóg i wyciskanie przy ścianie to przykłady takich ćwiczeń. Pamiętaj, że podstawą jest nadal codzienny ruch, a ćwiczenia są jego uzupełnieniem.
- Zwiększ komfort snu. Oznacza to ograniczenie spożycia kofeiny po południu i wieczorem, utrzymanie stałej rutyny nocnej i próbę wstawania o tej samej porze każdego dnia. Zaleca się odłożenie urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem do łóżka. Światło z ekranów hamuje bowiem wydzielanie melatoniny, hormonu snu.
Czytaj też:
25 proc. trenerów z TikToka przekazuje widzom błędne porady treningowe
Źródło: Helathline