Serwis Prezentmarzeń sprawdził, ilu z nas potrafi zapomnieć o pracy podczas wypoczynku oraz jakich form relaksu najchętniej poszukujemy. W badaniu „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” 54% respondentów zadeklarowało, że umie się odciąć od pracy na urlopie. Respondenci argumentowali, że jest to czas tylko dla nich, 18% z nich wyłącza na urlopie służbowe komórki.
Niestety – aż 19% respondentów przyznaje, że zdarza im się podczas urlopu wykonywać zdalnie służbowe zadania i obowiązki, 14% pozostaje w kontakcie mailowym lub telefonicznym z firmą, a 13% ciągle myśli o pracy.
Jaką formę odpoczynku preferujemy?
Jak potwierdziły wyniki badania, a wakacyjnym wypoczynku chętnie odpoczywamy aktywnie. Dla 34% respondentów głównym kryterium wyboru miejsca na wypoczynek jest dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek. Ponad 50% uważa, że w czasie tegorocznych wakacji po trudnym, pandemicznym okresie więcej osób będzie chciało także skorzystać ze sportów ekstremalnych. Według 31% ankietowanych wynika to z faktu, że jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń. Zdaniem 28% respondentów kieruje nami potrzeba odreagowania pasywnej rozrywki z ostatnich miesięcy.
„Letni urlop, szczególnie w tym roku po przymusowej izolacji społecznej wynikającej z pandemii, jest szansą na odskocznię od codziennej rutyny i zdobycie dawki pozytywnej energii. Podczas wakacji jesteśmy również skłonni do większych wydatków, aby atrakcyjniej wypoczywać, bez względu na to, czy pozostajemy w kraju, czy decydujemy się na wyjazd zagraniczny. Widać także po rozrywkach, jakich Polacy poszukują na urlopie, że coraz więcej z nas chce aktywniej wypoczywać” – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.
Na wypoczynek najczęściej wyjeżdżamy z rodziną – 35% odpowiedzi, z partnerem lub partnerką – 29% odpowiedzi lub z przyjaciółmi i znajomymi – 29% odpowiedzi. Letni urlop aż 48% respondentów organizuje samodzielnie, 22% dołącza do wyjazdu zorganizowanego przez znajomych lub rodzinę, a 19% korzysta z gotowej oferty biura turystycznego.
Tylko 1/5 wypoczywa dłużej, niż 14 dni
Jak pokazały deklaracje Polaków, letni wypoczynek w 2021 roku dla 38% respondentów wyniesie między 8 a 14 dni, 26% respondentów badania będzie wypoczywać do 7 dni, a 19% zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9% Polaków tegoroczne wakacyjne oznaczają wypoczynek tylko w weekendy. Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 37% z bieżących dochodów, 12% będzie musiało wziąć pożyczkę lub kredyt. Co trzeci respondent badania zamierza skorzystać z ubezpieczenia turystycznego.
*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.
Czytaj też:
5 chorób tropikalnych, którymi możesz zarazić się na wczasach