Nieprzespana noc zostawia za sobą ogromne skutki. Nie tylko powoduje problemy z koncentracją i poczucie ociężałości, ale również zabiera energię i osłabia układ odpornościowy. Braku snu nie da się odrobić, tak jak nie da się wyspać na zapas. Co jednak zrobić, jeśli przydarzy nam się bezsenna noc?
Nieprzespana noc osłabia organizm
Każda nieprzespana noc niesie ogromne skutki dla organizmu. Najprostszą metodą jest po prostu wypoczynek i regeneracja organizmu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, niekiedy po bezsennej nocy trzeba zwyczajnie iść do pracy. Co zrobić, by pomóc sobie funkcjonować w tym trudnym czasie?
1. Weź zimny prysznic
Aby dobrze zacząć dzień, warto rozpocząć go od zimnego prysznica. Chłodna woda pobudza i nas ożywia, poprawia koncentrację. Taki prysznic pomoże nam się pozbyć senności i szybko postawi nas na nogi. Pamiętajmy jednak, aby nie był zbyt długi – to powinna być krótka i orzeźwiająca kąpiel.
2. Pij dużo wody
Ta prosta porada pomaga nawodnić organizm i dodać mu energii. Działa też o wiele lepiej niż kawa, która w przypadku nieprzespanej nocy nie zawsze spełnia swoje zadanie. Jeśli więc chcemy przetrwać ten dzień i wywiązać się ze swoich obowiązków, po prostu pijmy wodę. Możemy wzbogacić ją plastrami cytryny czy limonki, które sprawiają, że napój będzie bardziej orzeźwiający. Warto schłodzić je przed dodaniem ich do wody.
3. Jedz lekkostrawne posiłki
Ciężkostrawne jedzenie może pogorszyć nasze samopoczucie. I bez tego brak snu wywołuje w nas ociężałość, dlatego zdecydowanie lepiej jest sięgać po lekkie dania, które są pełne witamin i minerałów. Pomoże to organizmowi funkcjonować i dostarczy składników odżywczych. Po bezsennej nocy dobrze jest sięgnąć po warzywa, kasze, produkty pełnoziarniste i pełne błonnika.
4. Spaceruj
Jeśli to tylko możliwe, udaj się na spacer. Świeże powietrze dotlenia organizm i sprawia, że komórki stają się bardziej odżywione. Dzięki temu czujemy się żwawsi i mamy więcej energii. Jeśli pracujemy niedaleko domu, wybierzmy się do pracy na piechotę.
Czytaj też:
Czym jest zmęczenie psychiczne i jak je rozpoznać?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.