Chociaż wiedza, jak się obudzić, może wydawać się tak łatwa, jak samo otwarcie oczu, w prawdziwym życiu faktyczne wstawanie z łóżka może wymagać prawdziwego wysiłku z rozmaitych powodów.
Czytaj też:
Błędy popełniane podczas chodzenia. To dlatego nie chudniesz
Co sprawia, że poranne budzenie się jest tak trudne?
Jeśli nie spałeś do 3 w nocy, oglądając filmiki z kotami, to tak, jest duża szansa, że możesz następnego ranka czuć się fatalnie i mieć problemy z wybudzeniem.
– Idealnie byłoby, gdybyśmy wszyscy budzili się spontanicznie rano, ale z wielu powodów często tak nie jest – mówi dr Nate Watson, współdyrektor University of Washington Medicine Sleep Center. – Najczęstszą przyczyną trudności w budzeniu się jest brak snu: twoje ciało chce więcej snu, ale zmuszasz je do wstawania z łóżka. To powoduje pewne trudności.
Kolejna wiadomość jest taka, że wielu z nas nie śpi „wystarczająco” długo. Wielu z nas wie, że idealna liczba godzin to 8, ale badanie Philips Global Sleep Study 2019 wykazało, że na całym świecie ludzie praktykują średnio 7,8 godziny snu w dni powszednie i 6,8 w weekendy. Te liczby mogą nawet wydawać się śmieszne, zwłaszcza jeśli ostatnio nie mogłeś spać z powodu lęku przed pandemią lub z wielu innych powodów. Jednak niezależnie od przyczyny twojej bezsenności, zdanie sobie sprawy z ilości snu w nocy jest pierwszym krokiem do pomocy w obudzeniu się.
Oczywiście, jeśli każdego dnia jesteś w stanie prawie niedźwiedziej hibernacji, a godziny snu nie są problemem, może to być coś, na co warto zwrócić uwagę. Dr Watson przyznaje, że nieleczone zaburzenia snu, takie jak obturacyjny bezdech senny, również mogą powodować trudności w budzeniu się rano. Problem może też polegać na tym, że pobudka jest zaplanowana na niekomfortową część cyklu snu. – Wychodzenie z fazy głębokiego snu (NREM) wiąże się z „bezwładnością snu”, która może utrudniać wybudzanie – mówi dr Watson.
Ta informacja dotyczy również twojego nawyku drzemki w południe: niech ich czas trwania wynosi poniżej 20 minut, zanim przejdziesz do trzeciego etapu cyklu snu. Dzięki temu nie będziesz mieć tego strasznego uczucia oszołomienia, które sprawi, że będziesz musiał raz po raz naciskać „drzemkę” w telefonie.
5 oznak, że możesz nie wysypiać się wystarczająco
Najprostszą potencjalną przyczyną niemożności obudzenia się rano jest po prostu niewystarczająca ilość snu. I chociaż powszechnie uważamy, że 8 godzin to „odpowiednia” liczba, pojęcie „wystarczającej ilości” snu jest w pewnym sensie subiektywne. Według dr Roya Raymanna, dyrektora naukowego w SleepScore Labs, istnieje pięć oznak, na które należy zwrócić uwagę. Pokazują one, że nie śpisz wystarczająco długo, bez względu na to, ile godzin przesypiasz. Jeśli ostatecznie potrzebujesz ilości snu innej niż zalecają ogólne wytyczne, możesz mieć trudności ze zrozumieniem, jak rozbudzić się rano.
1. Czujesz się zmęczony
Definiuje się to jako niski poziom energii i faktyczne uczucie zmęczenia. Nie chodzi nawet o senność, czujesz się bardziej, jakby ciągle brakowało ci „paliwa”.
2. Masz słabą zdolność poznawczą
Cały dzień odczuwasz coś w rodzaju mgły mózgowej i nie możesz w pełni wykorzystać swojego potencjału. Odkrywasz, że popełniasz błędy, masz wolniejsze reakcje, zaniki uwagi, słabszą koncentrację.
3. Masz upośledzoną funkcję pamięci
Mówiąc wprost, zapamiętywanie i / lub przypominanie sobie faktów i wspomnień jest trudniejsze niż zwykle.
4. Jesteś poirytowany
Przyjrzyj się bliżej swojemu nastrojowi, jeśli zawsze jesteś zły i jest to pierwszą rzeczą rano, a ponadto trudniej ci odczytać emocje innych ludzi.
5. Masz określone preferencje żywieniowe
Dr Raymann mówi, że jeśli masz ochotę na bardziej kaloryczne, wysokotłuszczowe i bogate w węglowodany posiłki niż normalnie, może to być oznaką braku snu.
Czytaj też:
Czy warto dodawać odżywkę białkową do kawy?
3 wskazówki, jak się obudzić, jeśli wstanie z łóżka wydaje się niemożliwe
Teraz, gdy już wiesz, jak ważna jest wystarczająca ilość snu (i różne oznaki, że się nie wyspałeś), poznaj strategie, które możesz wypróbować:
1. Zmień harmonogram
Jeśli możesz, spróbuj wyznaczyć tydzień, w którym będziesz funkcjonować „bez alarmu”, aby zobaczyć, o której godzinie naturalnie się budzisz. – Idź do łóżka, kiedy czujesz się zmęczony i obudź się spontanicznie – mówi dr Watson. – Zapewni to najlepszą możliwą jakość funkcjonowania w dzień.
2. Zainwestuj w odpowiednią lampę
Ludzie potrzebują światła, aby mogli funkcjonować dobrze w trybie czuwania. – Symulator świtu może pomóc, szczególnie w miesiącach zimowych, ponieważ stopniowo rozjaśnia sypialnię i pomaga się obudzić – mówi dr Watson.
3. Pozwól aplikacjom wykryć, kiedy będzie najlepszy czas na przebudzenie
– Niektóre aplikacje mają inteligentny alarm, który obudzi cię w wyznaczonym czasie, gdy wyczuje, że jesteś w lżejszej fazie snu, ułatwiając w ten sposób rozpoczęcie dnia – mówi dr Watson.
Czytaj też:
Często sięgasz po kofeinę? To może być kwestia genów