Skąd dowiedziałeś się o zakładzie pogrzebowym?
Warto zastanowić się, skąd uzyskaliśmy informację o danym zakładzie pogrzebowym. Najlepiej byłoby, aby informacja pojawiła się naturalnie czyli chociażby jako polecenie kogoś z rodziny, przyjaciół czy dobrych znajomych. Pewną refleksję powinna wzbudzić sytuacja, gdy na przykład w szpitalu w chwili, gdy chory jest w agonii lub właśnie zmarł, jakiś troskliwy lekarz lub pielęgniarka polecają nazwę zakładu pogrzebowego, do której można się zwrócić i uzyskać usługi w specjalnej cenie. Takie polecenie nie oznacza bezinteresownej życzliwości i finalnie zapłaci za nie rodzina ponosząc ukryty koszt - wynagrodzenia dla polecającego.
Każda osoba ma niezbywalne prawo do wolnego wyboru zakładu pogrzebowego i nie może być ono w jakikolwiek sposób złamane. W praktyce jednak zdarza się, że jest ono ograniczane.
Cena pogrzebu – uwaga!
Zakłady pogrzebowe unikają z reguły umieszczania na swoich stronach internetowych szczegółowego cennika. Powód jest bardzo prosty, każdy pogrzeb powinien być dopasowany indywidualnie do oczekiwań rodzin. Finalne ustalenia ceny ceremonii zawsze następują w biurze zakładu pogrzebowego i nic nie zastąpi nam rozmowy z ekspertem. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z pewnych symulacji w przykładowych cennikach, które - nawet jeśli przekazane w sposób uczciwy -wcale nie muszą mieć zastosowania w naszym przypadku.
Szczególnie wtedy, gdy podana cena pogrzebu jest bardzo niska, należy dokładnie sprawdzić, co obejmuje usługa lub pakiet usług. Niektóre zakłady pogrzebowe mają tendencję do podawania bardzo atrakcyjnych cen, a następnie – gdy już zlecenie jest w toku i przychodzi moment płatności – klient otrzymuje zupełnie inną, znacząco wyższą, cenę ze względu na elementy, które nie zostały uwzględnione w cenie pierwotnej, a które są bardzo drogie. Zawsze, niezależnie od tego, gdzie są ustalane szczegóły pogrzebu, należy wymagać od zakładu pogrzebowego, aby operował sprecyzowanym cennikiem i przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych podał cenę ostateczną.
Należy pamiętać także, by nie dać się wmanewrować w nieoficjalne formy płatności, które będą przeszkodą do uzyskania jakiejkolwiek reklamacji. Koszty pogrzebu można rozliczyć w ramach zasiłku z ZUS oraz odliczyć od podatku, ale muszą być one udokumentowane według polskiego prawa czyli poprzez faktury oraz inne dokumenty księgowe.
Jakość jest w cenie
Niskie ceny i pięciogwiazdkowa jakość to obietnica, którą składa wiele zakładów pogrzebowych, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów. Doświadczenie jednak uczy, że za wysoką jakość należy zapłacić adekwatną cenę. Nienaturalnie niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Jako klienci mamy prawo do uzyskania szczegółowych informacji i wyjaśnienia szczegółów oferty.
Szukając informacji w Internecie warto też zwrócić uwagę na samą infrastrukturę funeralną, posiadaną przez daną firmę: na budynek biura oraz ewentualnie posiadane pozostałe budynki – takie jak chłodnia czy kaplica.
Zakład pogrzebowy, który nie przykłada wagi do warunków, w jakich przyjmowany i obsługiwany jest klient – może też nie przykładać wagi do jakości przebiegu ceremonii żałobnej. Zwracajmy więc uwagę czy na stronie widnieją zdjęcia biura. Można także zapoznać się ze zdjęciami samochodów pogrzebowych używanych przez daną firmę, zdjęciami pomieszczeń chłodniczych, sali pożegnalnej a także akcesoriów, jakimi dysponuje firma.
Niektóre firmy pogrzebowe zamieszczają także w Internecie filmy dokumentujące zrealizowane pogrzeby. Mogą one także rzucić pewne światło na profesjonalizm żałobników: ich zachowanie w czasie ceremonii, a także zobrazować przebieg samej uroczystości.
Na portalu pogrzebowym Funer.com.pl osoby zainteresowane znajdą jedynie sprawdzone i rzetelne zakłady pogrzebowe. Zgodnie z regulaminem portalu są w nim prezentowane firmy, które działają w branży funeralnej uczciwie i zawsze w oparciu o zasady etyki zawodowej. Rekomendacje serwisu funeralnego funer.com.pl znajdują się też w stopkach stron internetowych polecanych firm. Przeglądając strony internetowe warto zwrócić uwagę na tego typu oznaczenie.
Kto pyta – nie błądzi
Innym sposobem na ocenę rzetelności i wiarygodności zakładu pogrzebowego jest sprawdzenie przygotowania jego pracowników. Warto zwrócić uwagę, czy w trakcie ustalania szczegółów pogrzebu wszystkie informacje prezentowane są w sposób przejrzysty i zrozumiały. Każde niedopowiedzenie może dawać pole do dowolnej interpretacji i nadużyć. Podczas organizacji ceremonii pogrzebowej nie bójmy się pytać, dlaczego jest nam proponowane dane rozwiązanie lub produkt. Odpowiedzi powinny być klarowne, zrozumiałe i wyczerpujące. Odpowiedzi wymijające powinny skłonić nas do rozważenia wyboru innego zakładu pogrzebowego.