Retinol to substancja, która odnawia i wygładza powierzchnię skóry. Może znacząco poprawić kondycję cery tłustej i dojrzałej, która traci wiotkość. Trzeba jednak wiedzieć, jak go stosować, by nie przynieść sobie szkody.
Czym jest retinol?
Retinol to pochodna witaminy A. Substancja wykazuje działanie złuszczające i odnawiające powierzchnię skóry, dzięki czemu wykorzystuje się ją jako kurację odmładzającą. Przynosi wymierne efekty i znacząco poprawia stan cery, poprawiając produkcję kolagenu, spłycając zmarszczki, wzmacniając owal twarzy.
Kto może stosować takie kosmetyki?
Kosmetyki z retinolem dedykowane są głównie do pielęgnacji cery dojrzałej. Nie powinno stosować się ich przez cały czas, a jedynie w formie kuracji, by poprawić stan skóry.
Pochodne witaminy A sprawdzają się też w pielęgnacji skóry trądzikowej, likwidując stany zapalne i zapobiegając powstawaniu nowych. Regulują produkcję sebum i zamykają pory skóry, dzięki czemu znikają nieestetyczne czarne zaskórniki, a cera wygląda zdrowiej.
Zalety kosmetyków z retinolem
Kuracja odmładzająca z wykorzystaniem kosmetyków zawierających pochodne witaminy A może przynieść znaczną poprawę stany cery:
- uelastycznić skórę
- poprawić produkcję elastyny i kolagenu
- złuszczyć naskórek, odsłaniając zdrowsze partie skóry
- spłycić zmarszczki mimiczne
- zadziałać normalizująco na produkcję sebum
- zwęzić pory
- zapobiec powstawaniu wykwitów zapalnych
Wady kosmetyków z witaminą A
Retinol ma też kilka wad, dlatego nie poleca się go do stosowania osobom o cerze wrażliwej:
- wywołuje podrażnienia (zaczerwienienie, pieczenie skóry)
- może przesuszać cerę, na skutek czego staje się odwodniona
- może reagować w kontakcie z promieniami słonecznymi, dlatego wymaga stosowania filtrów przeciwsłonecznych
Przeciwskazania
Wyższe stężenia retinolu mogą podrażnić delikatną skórę. Z tego względu nie poleca się go do stosowania osobom o cerze wrażliwej, naczynkowej, alergicznej. Kosmetyk może wywołać reakcję alergiczną, zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry. Na takiej skórze po zastosowaniu produktu z retinolem może pojawić się rumień.
Konieczne jest wtedy natychmiastowe odstawienie preparatów z witaminą A i stosowanie kremów łagodzących i mocno nawilżających, które ukoją podrażniony naskórek. Pomogą w tym dermokosmetyki z wodą termalną, alantoniną i substancjami, które zapobiegną utracie wody z naskórka.
Jak stosować kremy z witaminą A?
Kosmetyki z retinolem wymagają właściwego stosowania, by nie podrażnić cery. Najlepiej stosować je w następujący sposób:
- Krem z retinolem nakładamy na noc. Jeśli cera ma tendencje do przesuszania możemy odczekać aż kosmetyk się wchłonie (około 15 minut) i nałożyć na niego jeszcze krem nawilżający
- Rano stosujemy kremy mocno nawilżające, z aloesem, kwasem hialuronowym, a w przypadku cery odwodnionej – z mocznikiem lub ceramidami
- Nie zapominamy o filtrach przeciwsłonecznych (najlepiej SPF50)
- W czasie kuracji z retinolem nie wystawiamy skóry na słońce. Lepiej więc nie zabierać takich kremów na wakacje
- Kosmetyki stosujemy przez dłuższy czas (np. 2 miesiące), następnie robimy przerwę, by cera odpoczęła. Stosujemy jednak je dalej dla podtrzymania efektów, np. dwa razy w tygodniu.
Na co zwrócić uwagę?
Aby kosmetyk był skuteczny, powinien zawierać wyższe stężenie retinolu niż 0,2. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w składzie kosmetyku znajduje się substancja o nazwie retinol. Czasem kosmetyki reklamowane jako produkty z retinolem, w ogóle go nie zawierają. W ich składzie za to znajdują się retinoidy, substancje pochodne, które mogą działać drażniąco.
Czytaj też:
Śluz ślimaka: rewelacyjnie spłyca zmarszczki i uelastycznia skóręCzytaj też:
Olej ze słodkich migdałów genialnie spłyca zmarszczki i zapobiega rozstępomCzytaj też:
Na czym polega koreańska pielęgnacja? 10 kroków do pięknej ceryCzytaj też:
Olej arganowy. Płynne złoto Maroka, które rewelacyjnie działa na skórę i włosy