Kosmetyki na zaskórniki pomagają pozbyć się niechcianych „czarnych kropek”, jak nazywa się zaskórniki. Regulują produkcję sebum, oczyszczają skórę i odtykają zatkane pory skóry, dzięki czemu poprawiają jej kondycję. Jakie kosmetyki warto stosować i które z nich działają najlepiej?
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to zatkane ujścia gruczołów łojowych. Najczęściej powstają w okolicach nosa, brody czy policzków, czyli tam, gdzie jest najwięcej gruczołów. Objawiają się nieestetycznymi czarnymi kropkami na skórze i sprawiają, że cera wygląda nieestetycznie.
Pojawienie się zaskórników oznacza, że mamy problem z nadmierną produkcją sebum. Co to znaczy? Skóra, produkując łój, zabezpiecza się w ten sposób przed uszkodzeniami i przed działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiednia ilość łoju tworzy na niej warstwę ochronną, spełnia więc ważną rolę w ochronie skóry przed uszkodzeniami. Jeśli tego łoju jest zbyt dużo, skóra zaczyna się błyszczeć, nieestetycznie świecić i nadmiernie przetłuszczać. Nadmiernie produkowane sebum zatyka ujścia gruczołów łojowych, czego efektem są czarne kropki.
Sposoby na zaskórniki
Aby pozbyć się zaskórników, należy uregulować produkcję sebum. Świetnie pomagają w tym produkty, które oczyszczają skórę z łoju i odtykają rozszerzone pory. Warto sięgać po peelingi i maseczki typu peel-off, które dogłębnie oczyszczają naskórek, stosować kremy z kwasami i substancjami wnikającymi wewnątrz skóry. Pomocne są również zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, które poprawiają kondycję skóry.
Najwięcej jednak zależy od naszej codziennej pielęgnacji i to na niej powinniśmy się skupić. Codzienne rytuały i nawyki pielęgnacyjne normalizują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają gromadzeniu się nadmiernej warstwy sebum na twarzy. To sprawia, że odetkane pory skóry nie mogą ponownie się zatkać, a zatem nie wraca problem zaskórników.
Kosmetyki na zaskórniki
W pozbyciu się niechcianych wągrów, jak inaczej nazywa się zaskórniki, pomóc mogą produkty do oczyszczania skóry. Przede wszystkim są to:
- peelingi
- maseczki
- toniki
Peeling na zaskórniki
Peeling to kosmetyk, który przynosi rewelacyjne efekty. Nie należy go stosować codziennie, by nie podrażnić skóry, ale przy cerze trądzikowej i przetłuszczającej się, warto stosować go przynajmniej dwa razy w tygodniu. Można sięgnąć nie tylko po kosmetyki apteczne czy drogeryjne, ale również po domowe peelingi, które także świetnie oczyszczają skórę.
Wybierając peeling do cery trądzikowej, dobrze jest sięgnąć po peeling enzymatyczny. Pomaga on odblokować ujścia gruczołów łojowych, dobrze oczyszcza cerę, a jednocześnie jej nie podrażnia. Warto pamiętać, że cera trądzikowa często jest skórą delikatną, która może łatwo ulegać podrażnieniom czy przesuszeniu. Aby nie naruszyć jej bariery ochronnej, dobrze jest ją regularnie nawilżać, stosując kremy do cery odwodnionej. Po wykonaniu peelingu należy zatem sięgnąć po produkt, który przywróci skórze komfort i właściwe nawilżenie.
Maseczka na zaskórniki
Równie dobre efekty, jak peeling, przynosi maseczka na zaskórniki. Maseczki oczyszczają skórę i poprawiają jej kondycję. Po wykonaniu maski cera staje się wyraźnie gładsza, przyjemna w dotyku. Rozszerzone pory skóry zwężają się, stany zapalne ulegają zmniejszeniu, a problem przetłuszczania cery znika.
Wybierając maseczki do cery trądzikowej, możemy sięgnąć po produkty typu peel-off, ale również i po klasyczne maski, które zastygają na twarzy, tworząc na niej charakterystyczną skorupę. Taki produkt należy potrzymać na skórze przez 15 minut, a następnie zmyć.
W maseczkach na zaskórniki szukajmy glinki zielonej, zielonego ogórka, kwasów AHA, kwasu mlekowego czy kwasu migdałowego. Pomagają one oczyścić skórę i pozbyć się zaskórników. Po nałożeniu maski należy skórę przemyć tonikiem, a następnie sięgnąć po krem, który przywróci jej właściwe nawilżenie.
Tonik na zaskórniki
Tonik to kosmetyk, który najczęściej pomijamy w codziennej pielęgnacji. A to błąd! Dobrze odświeża skórę, ale również wyrównuje jej pH i przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Przemyta tonikiem skóra lepiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach, dlatego warto pamiętać o tym, by stosować go regularnie.
Tonik należy dobrać do rodzaju skóry. W przypadku cery trądzikowej tonik może bardzo skutecznie zwęzić pory skóry i ilość produkowanego sebum. W drogeriach znajdziemy nawet toniki z kwasami, jednak warto pamiętać, by nie stosować ich na całą skórę, a jedynie na okolice nosa czy brody, czyli tam, gdzie występują zaskórniki.
Tonik należy stosować regularnie, dwa razy dziennie. Gdy skóra wyschnie, przystępujemy do nakładania na nią produktów odtykających ujścia gruczołów łojowych i zwalczających zaskórniki (np. kremów z kwasami).
Czytaj też:
Trądzik na plecach – przyczyny, objawy i leczenie, domowe sposoby na trądzik na plecach
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.