Jak zaplanować dobre wakacje? Poza kwestią ceny i długości urlopu najważniejszy nadal pozostaje cel podróży. W Polsce jest ogrom atrakcji: morze, góry, jeziora, city-breaki dla spragnionych miasta i mniej znane rejony dla poszukiwaczy nowości.
Jadąc na wypoczynek, warto zaplanować go w kontrze tego, co robimy na co dzień. Jeśli twoja pracy wymaga dużo ruchu i sprawia duże, fizyczne zmęczenie, postaw na wakacyjną, słodką nudę. Jeśli zaś jesteś pracownikiem umysłowym, który na co dzień musi skupiać się na analizach, kalkulacjach i obliczeniach, nastaw się na aktywną fizycznie formę wypoczynku. Rower, wspinaczka górska czy pływanie powinny rozluźnić cię i zaserwować przyjemną porcję ruchu.
Nad Bałtyk po jod
Na polskie Pomorze warto wybrać się choćby w kontekście zażycia jodu. Może go nam brakować, jeśli mieszkamy w centralnej lub południowej Polsce. Niedobór jodu może powodować niedoczynność tarczycy, depresję, choroby sercowo-naczyniowe, podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, ogólne osłabienie, łamliwość włosów i paznokci. Jod zawarty w wodzie ulatnia się do powietrza i opada na ziemię, dzięki czemu najwięcej będzie go właśnie na nadmorskich piaskach.
Czytaj też:
Wypoczynek nad morzem? Pamiętaj o bezpieczeństwie. Do tych błędów dochodzi najczęściej
Solanki w Ciechocinku
Tężnie solankowe to kolejny zdrowotny powód naszych wakacji. Naturalnym bogactwem Ciechocinka są złoża solankowe. Zawarte w nich: chlorek sodu, związki wapnia, magnezu, żelaza, jodu, bromu i inne mikroelementy sprawiają, że ciechocińskie solanki posiadają wybitne właściwości lecznicze. Solanka działa korzystnie w wielu chorobach narządu ruchu, np. w schorzeniach ortopedycznych, reumatycznych, neurologicznych oraz w chorobach ginekologicznych. Solanka wykorzystywana jest także do wykonywania inhalacji solankowych, które mają leczniczy wpływ zarówno na górne, jak i dolne drogi oddechowe.
Trekkingi dla aktywnych
Trekkingi z popularnymi kijkami do nordic walking są domeną górzystego południa. Nie musisz zdobywać wysokich szczytów, by cieszyć się pięknem gór: bogactwo dolin w Tatrach czy Beskidach pozwala na spokojne spacery rodzicom z wózkiem, czy osobom w podeszłym wieku. Korzyści zdrowotne marszu pośród naturalnych terenów przyrody to m.in. dotlenienie, poprawa kondycji, czy lepszy metabolizm. Trekking klasyczny jest także doskonałą możliwością do regeneracji psychicznej i pozwala obcować z naturą z dala od ulicznego zgiełku miasta.
Apteczka wakacyjna – co do niej zabrać?
Niezależnie od kierunku podróży, zabierz ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, pamiętaj o zabraniu wszystkich stosowanych leków. W standardowym wyposażeniu apteczki powinny także znaleźć się:
- leki przeciwbólowe
- opatrunki (plastry, bandaże)
- środek do dezynfekcji
- leki na niestrawność
- środek przeciwgorączkowy
- koc ratunkowy (termiczny)
- chusty trójkątne
- nożyczki
- rękawiczki jednorazowe
- opcjonalnie: filtry UV, środki na owady
Czytaj też:
Dokąd Polacy pojadą na wakacje? Te dane wiele mówią
Komentarze