Każdego dnia chodzimy – do pracy, do sklepu, po dziecko do szkoły. Chodzimy po mieszkaniu, po biurze, po supermarkecie. Wykonujemy kroki, nie zdając sobie sprawy, ile mięśni jest zaangażowanych w tę prostą czynność. Tymczasem chodzenie to jedna z najprostszych form dbania o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Naprawdę nie trzeba spędzać godzin na siłowni i intensywnie trenować, by znacznie zmniejszyć swoje szanse zachorowania na wiele chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. Warto zwrócić większą uwagę na korzyści płynące z chodzenia, zwłaszcza wraz ze starzeniem się.
Zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci
Powszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma lepszy ogólny wpływ na zdrowie niż jakiekolwiek leczenie medyczne. Jedno, 12-letnie badanie wykazało, że regularne spacerowanie przez 15-minut dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 22 proc. u osób starszych. Wiek nie jest żadną wymówką, a regularne spacerowanie po 65. roku życia powinno być stałym elementem dnia.
Niestety, niektórzy ludzie nie postrzegają chodzenia jako ćwiczenia aerobowego i dlatego ignorują jego korzyści. Tymczasem nawet w trakcie powolnego spaceru serce pracuje szybciej, oddech przyspiesza, a do mięśni pompowany jest dodatkowy tlen. Zwiększona aktywność sercowo-naczyniowa, oddechowa i krążeniowa oznaczają, że składniki odżywcze docierają tam, gdzie muszą, aby wspomóc ćwiczenia. Energia jest używana zamiast magazynowana, a organy, mięśnie i kości są wzmocnione.
Siedzący tryb życia cichym zabójcą
Dzisiaj większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Przez wiele godzin siedzimy w jednej pozycji przed komputerem, potem w samochodzie i na kanapie. Do tego dochodzi zła dieta, sięganie po używki, niewystarczająca ilość snu. Wszystko to powoduje, że ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta. Nie ma prostszego sposobu na redukcję tego ryzyka niż wyjście na spacer. Nie potrzeba do tego żadnych akcesoriów. Wystarczy ubrać się adekwatnie do pogody.
Jak spacerować?
Istnieje kilka sposób, by zwykłe chodzenie dawało jeszcze więcej korzyści:
-
Chodzenie na świeżym powietrzu ma szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Naturalne otoczenie poprawia nastrój, zmniejsza stres i obniża poczucie depresji. Ponadto wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych pozwala czerpać ze słońca cenną witaminę D.
-
Trening interwałowy, polegający na tym, że w czasie spaceru co chwilę zmieniamy tempo – przez kilka minut idziemy wolno, by za chwilę przez minutę maszerować bardzo szybko – poprawia poziom sprawności bardziej efektywnie niż chodzenie w stałym tempie.
Pamiętaj, że:
-
W czasie spaceru poprawiaja się funkcjonowanie mózgu. Dzięki dotlenieniu jesteśmy bardziej kreatywni i mamy otwarty umysł.
-
Spacerowanie poprawia mobilność i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wzmacnia kości i tkankę łączną, zwiększając podaż krwi i składników odżywczych.
Chyba znajdziesz w ciągu dnia czas na 15-minutowy spacer?
Czytaj też:
Czynniki zwiększające ryzyko niedoboru witaminy D