Co robią starsi ludzie w wolnym czasie? Na ogół oglądają telewizję. Niestety zwyczaj ten może mieć negatywny wpływ na ich pamięć, co udało się wykazać naukowcom z University College London w Wielkiej Brytanii. Badacze przeanalizowali dane z English Longitudinal Study of Aging (ELSA) dotyczące 3 662 dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Dwukrotnie (w latach 2008-2009 i 2014-2015) uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące czasu spędzanego na oglądaniu telewizji. Wykonywali także testy, dotyczące m.in. pamięci werbalnej.
Analiza wykazała, że ci, którzy oglądali telewizję przez 3,5 godziny lub więcej dziennie, mieli średni spadek o 8-10% pamięci związanej z mową w okresie 6 lat objętych badaniem. Jest to porównywane z niższym (o 4-5% średnim) spadkiem u tych, którzy oglądali mniej telewizji dziennie w tym samym okresie. Wnioski nasuwają się więc same – nadmiar telewizji niekorzystnie wpływa na pamięć osób starszych.
Czytaj też:
Cholesterol w naszej diecie – bać się go czy nie?
Stres poznawczy i bierna aktywność
Badacze sugerują, że oglądanie telewizji może wpływać na pamięć werbalną poprzez stres poznawczy. Twierdzą, że taki stres może wynikać z pasywno-biernej natury oglądania telewizji w połączeniu z psychologicznymi efektami oglądania gwałtownych, trzymających w napięciu i graficznych scen. Ponadto im więcej czasu spędzamy na oglądaniu telewizji, tym mniej mamy go na czynności wymagające większego zaangażowania intelektualnego, jak czytanie, granie w gry planszowe i zajęcia kulturalne.
Badania opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”. Autorzy zauważają, że chociaż przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu telewizji na funkcje poznawcze, większość z nich skupiała się na dzieciach. Nowe badania pokazują, że w innych grupach wiekowych nadmiar telewizji też jest szkodliwy.
Naukowcy podkreślają, że ich odkrycia nie sugerują, że oglądanie telewizji w starszym wieku nie przynosi żadnych korzyści. Istnieją na przykład dowody na to, że dorośli, którzy oglądają dramaty w przeciwieństwie do filmów dokumentalnych, lepiej radzą sobie w testach, które wskazują na większą zdolność rozumienia innych.
Czytaj też:
Alkohol staje się mniej szkodliwy po przekroczeniu pewnego wieku?