Badanie przeprowadzone w ramach inicjatywy BlueHealth wykazało, że mieszkanie w odległości 1 km od morza wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym dorosłych mieszkańców miast, w porównaniu z życiem w odległości większej niż 50 km. Jednak ocena według dochodów pozwoliła stwierdzić, że efekt zaobserwowano tylko wśród gospodarstw domowych o najniższych dochodach.
Czytaj też:
Poziom optymizmu ma związek z ryzykiem zachorowania na cukrzycę
Środowisko naturalne ma wpływ na zdrowie psychiczne
Słabe zdrowie psychiczne jest jedną z głównych przyczyn chorób na świecie. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że środowisko naturalne wiąże się z ogólnym dobrym samopoczuciem i korzyściami dla zdrowia psychicznego. Wiele badań dotyczyło związków między naturą a zdrowiem psychicznym, gdzie sprawdzano wpływ ćwiczeń na świeżym powietrzu, jak i samo przebywanie wśród natury.
Mniejsza, ale rosnąca liczba badań sugeruje również, że przestrzenie takie jak wybrzeża mórz, rzek i jezior są również związane z korzyściami dla zdrowia psychicznego, takimi jak zmniejszenie stresu. Inne badania dostarczyły również dowodów, że status społeczno-ekonomiczny może mieć znaczący wpływ na relację natura-zdrowie. Jednak większość tych prac ponownie skupiła się na naturze per se, a badania nad związkami między przebywaniem w przestrzeni nadmorskiej a zdrowiem psychicznym są nadal ograniczone.
Czytaj też:
Zanieczyszczenia powietrza mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne dzieci
A może nad morze?
Jak podano w czasopiśmie „Health and Place”, badacze wykorzystali dane przekrojowe z Health Survey for England, aby ocenić związek między bliskością wybrzeża a zdrowiem psychicznym wśród prawie 26 tys. dorosłych osób mieszkających w obszarach miejskich. Badanie jest jedną z najbardziej szczegółowych ocen wpływu życia blisko morza na zdrowie psychiczne. Oceniano je w dwóch badaniach. Pierwszym z nich był Ogólny Kwestionariusz Zdrowia, pomiar szeroko stosowany w celu wskazania prawdopodobieństwa, że dana osoba będzie narażona na zwiększone ryzyko chorób. Drugim było badanie lęku i depresji EQ-5D (EuroQol Research Foundation), będące znormalizowaną miarą jakości życia.
Po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających zespół odkrył, że mieszkanie blisko wybrzeża wiązało się z lepszym samopoczuciem wśród osób o najniższych dochodach.
Wyniki sugerują, że dostęp do środowiska naturalnego może przynajmniej częściowo zrównoważyć niekorzystne skutki zdrowotne i samopoczucie związane z niskimi dochodami. Naukowcy uważają, że świeże powietrze i piękne, rozległe widoki mogą zmniejszyć stres i korzystnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.
Nie stwierdzono, aby bliskość wybrzeża była związana z natężeniem lęku i depresji w badaniu EQ-5D. Odkrycia stanowią kolejne dowody na to, że w przypadku dorosłych mieszkańców miast dostęp do morza może ograniczyć negatywne aspekty zdrowotne.
Czytaj też:
Te zioła mogą uchronić cię przed Alzheimerem i depresją