Przegląd badań przeprowadzony przez naukowców z Western Sydney University w Australii miał na celu sprawdzić działanie suplementów diety na psychikę. Wzięto w nim pod uwagę 33 badania kliniczne wykonane na 10 tysiącach ludzi z całego świata z różnymi chorobami psychicznymi. Ustalenia zostały zaprezentowane w artykule zamieszczonym w czasopiśmie „World Psychiatry”.
Czytaj też:
Psychiatra: Nagła poprawa u osoby leczonej z depresji może być ważnym sygnałem ostrzegawczym
Czy suplementy działają na psychikę?
Zespół chciał dowiedzieć się nie tylko, które suplementy przyniosłyby korzyści, ale także jakie dawki pozwoliłyby osiągnąć pozytywne efekty i jak bezpieczne są suplementy.
Naukowcy sprawdzili, które suplementy mogą pomóc osiągnąć poprawę objawów określonych stanów, w tym depresji, zaburzeń lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń osobowości, schizofrenii i ADHD. Autorzy podali, że większość ocenianych suplementów diety nie poprawiła znacząco wyników w zakresie zdrowia psychicznego.
Jednak zauważyli, że kilka suplementów pomogło poprawić określone objawy określonych zaburzeń i kiedy dana osoba zażywała je obok innych środków leczniczych i podczas stosowania innych terapii.
Czytaj też:
Czy sprawność fizyczna może chronić przed chorobami psychicznymi?
Najlepsze okazały się...
Suplementy omega-3 mogą pomóc złagodzić objawy poważnej depresji u osób, które przyjmują również leki przeciwdepresyjne. Ponadto pewne dowody sugerują, że właśnie omega-3 mogą nieznacznie pomóc niektórym osobom z ADHD.
W przypadku zaburzeń nastroju i schizofrenii aminokwas N-acetylocysteina wydawał się pomagać przy stosowaniu go wraz z przepisanymi lekami. Różne dawki folianów też prawdopodobnie pomagały w radzeniu z objawami depresji i schizofrenii – chociaż kwas foliowy nie wykazał tego efektu.
Jednak jeśli chodzi o witaminy i minerały, naukowcy nie znaleźli żadnych przekonujących dowodów, które mogłyby sugerować, że mogłyby one pomóc w opanowaniu objawów związanych ze zdrowiem psychicznym. Mimo to dodali, że dopóki pacjenci przestrzegają zaleceń dotyczących dawkowania, prawdopodobnie nie wystąpią poważne niepożądane skutki przyjmowania jakichkolwiek suplementów. Ponadto suplementy prawdopodobnie nie wchodzą w interakcje z lekami psychiatrycznymi.
Nadzieje na przyszłość
Naukowcy będą chcieli w przyszłości przeprowadzić badania, dzięki którym będzie możliwe ustalenie, kto i cierpiący na jaką chorobę psychiczną będzie mógł odnieść największą korzyść ze stosowania suplementów, których działanie jest poparte dowodami.
Badacze podkreślają, że rola mikrobiomu jelitowego w kwestii zdrowia psychicznego jest szybko rozwijającą się dziedziną badań; jednak potrzebne są dalsze badania nad rolą psychobiotyków w leczeniu chorób psychicznych.
Czytaj też:
Co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po suplementy z magnezem?