Trądzik jest najczęstszym problemem skórnym, z którym spotykają się ludzie w przeróżnym wieku. Najczęściej dotyczy on młodych, którzy wchodzą w okres dojrzewania. Objawia się wybuchem krost na twarzy, a także klatce piersiowej, szyi, plecach lub ramionach.
Być może twój trądzik zaczął się w latach młodzieńczych, kiedy wzmożona praca hormonów spowodowała wysyp krostek. Być może też jesteś tym szczęśliwcem, który nie musi zbytnio zwracać uwagi na stan swojej skóry, ponieważ zawsze jest idealna. Niezależnie od jej kondycji, powinnaś znać zasady codziennej pielęgnacji i dbać o swoją cerę.
Jak dbać o skórę trądzikową?
- Wybierz delikatny środek czyszczący zalecany specjalnie na trądzik. Produkt taki często zawiera kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które pomagają usunąć rany trądzikowe.
- Myj twarz delikatnymi ruchami, ponieważ uraz związany z wypryskami trądziku może pogorszyć trądzik. Podczas mycia twarzy używaj rąk, ponieważ jakikolwiek materiał do szorowania może spowodować pęknięcie ran trądzikowych. Uważaj z ostrymi peelingami i drobinkami w produktach myjących – mogą rozprowadzić zarazki po całej skórze.
- Jeśli potrzebujesz użyć kremu nawilżającego, wybieraj tylko lekkie, niezatykające porów i nawilżające, które nie nasilają trądziku. Na rynku dostępne są bezolejowe środki nawilżające, które zawierają środki przeciwbakteryjne dla skóry ze skłonnością do trądziku. Ten rodzaj produktu może być najlepszą opcją.
- Jeśli nosisz makijaż, użyj podkładu bezolejowego. Mocny makijaż lub inne produkty kosmetyczne, które blokują pory, mogą powodować zaostrzenie trądziku. Nie staraj się przykryć wyprysków makijażem za wszelką cenę – daj im możliwość swobodnie się zagoić.
- Nigdy nie wyciskaj i nie drap pryszczy. Może to powodować dalsze stany zapalne skóry i późniejsze blizny.
Quiz – jak dbać o cerę?
Rozwiąż quiz i dowiedz się, jak dużo wiesz na temat swojej cery. Wypełnienie pytań zajmie ci kilka minut, a odpowiedź pojawi się od razu.
Czytaj też:
Krostki na twarzy, plecach lub pośladkach? Lokalizacja trądziku ma znaczenie
Źródło: WebMed