W nowym badaniu naukowcy z Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze pokazują, że przeciwności losu w dzieciństwiezwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci we wczesnej dorosłości (16-36 lat). Naukowcy odnotowali społeczne i stresujące przeciwności losu w dzieciństwie wśród miliona duńskich dzieci.
„Podzieliliśmy dzieci na pięć grup w zależności od stopnia trudności, jakich doświadczyły w dzieciństwie. Im bardziej stresujące doświadczenia, których doświadczyli w dzieciństwie, tym wyższa śmiertelność we wczesnej dorosłości. W przypadku najbardziej wrażliwych dzieci śmiertelność jest zaskakująco 4,5 razy wyższa” – mówi profesor Naja Hulvej Rod z Wydziału Zdrowia Publicznego.
Wyższa śmiertelność objawia się głównie samobójstwami i wypadkami, ale badanie wskazuje również na większe ryzyko zgonu z powodu raka w tej grupie.
Ubóstwo a zdrowie dzieci
Zdaniem naukowców wyniki badania podkreślają krytyczne znaczenie szeroko zakrojonych strukturalnych inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego w celu zmniejszenia stresujących przeciwności w dzieciństwie. Na przykład zapobieganie ubóstwu w dzieciństwie i innym przeciwnościom w dzieciństwie. Z czasem może pomóc zmniejszyć społeczne nierówności w zdrowiu.
Jest to pierwsze tego typu badanie o zasięgu globalnym. Wielkość badania umożliwiła naukowcom zbadanie związków między incydentami społecznymi i stresującymi przeciwnościami w dzieciństwie a ich wpływem na śmiertelność wśród młodych dorosłych.
W badaniu przeciwności społeczne definiuje się jako ubóstwo finansowe lub długotrwałe bezrobocie w rodzinie, natomiast do stresujących przeciwności zalicza się np. śmierć rodzica, rozwód czy nadużywanie alkoholu / narkotyków wśród rodziców.