Zmęczenie od komputera pojawia się na skutek całodziennej pracy online, a w czasach pandemii koronawirusa nie dość, że przed ekranem trzeba pracować, to i dodatkowo spotykać się z szefem czy kolegami i koleżankami z miejsca zatrudnienia bądź szkoły za pomocą różnych wideoaplikacji. Taki tryb życia może w przypadku wielu osób zwiększać odczuwany na co dzień stres i niepokój.
Naukowcy z Northwestern University przyjrzeli się temu zagadnieniu swoim badawczym okiem, a wyniki prac ogłosili w czasopiśmie „Frontiers in Public Health”. Udowodniono, że długotrwałe siedzenie przed ekranem smartfona w przypadku nastolatków, kobiet i osobowości ekstrawertycznych może prowadzić do zwiększenia występowania objawów depresji i lęku. Nierzadko ma również wpływ na zdrowie fizyczne, ponieważ patrzenie w ekran i pochylanie się nad nim powoduje szczególnie często ból szyi, a to w konsekwencji może skutkować nadwyrężeniem kręgosłupa szyjnego. Nadwyrężone mogą również zostać ścięgna, mięśnie oraz więzadła kręgosłupa. Jak więc sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami – oraz koniecznością spędzania długich godzin przed komputerem – radzić?
8 sposobów na zmęczenie spowodowane zbyt długim korzystaniem z Internetu
Badacze formułują swoje zalecenia zarówno dla uczniów, pracowników, jak i pracodawców.
- Pierwszy punkt kierowany jest właśnie do pracodawców, a nawet i osób rządzących krajem. Chodzi o promowanie świadomości o stresie i wypaleniu zawodowym, które mogą być spowodowane zbyt długą pracą/nauką przy komputerze. Do tego celu można wykorzystać media społecznościowe i sam Internet, skoro i tak tyle osób spędza czas, korzystając z nich.
- Zwiększenie częstotliwości przerw pomiędzy wykładami online bądź telekonferencjami, aby uczestnicy nie męczyli oczu i mogli dłużej utrzymać uwagę i zainteresowanie.
- Opracowanie kampanii dla pracowników i uczniów o możliwościach spędzania wolnego czasu w inny sposób niż przed komputerem.
- Przekierowanie części nauczania zdalnego z Internetu na podcasty – uczniowie mogą słuchać zamiast cały czas patrzeć.
- Wdrażanie zdrowych praktyk między sesjami online, takich jak ćwiczenia oddechowe, medytacja czy joga.
- Zapewnienie pracownikom i uczniom możliwości podzielenia się swoimi odczuciami, rozterkami związanymi z koniecznością długotrwałego przebywania online.
- Ograniczenie niezdrowych nawyków, które dodatkowo zwiększają poziom stresu, takich jak palenie czy spożywanie kofeiny.
- Naukowcy zaznaczają też, że istnieje konieczność przeprowadzenia dokładnych badań przekrojowych, mającego zbadać poziom stresu i wypalenia zawodowego w konkretnych populacjach.
Jak pracować zdalnie i nie zwariować? Proste rady do zastosowania