Szczepionka AstraZeneca (obecnie Vaxzeviria) została powiązana z 79 przypadkami zakrzepów krwi i 19 zgonami z grupy ponad 20 milionów osób, którym została podana w Wielkiej Brytanii. W związku z tymi doniesieniami brytyjski Komitet ds. Szczepionek i Szczepień (JCVI) zalecił, by dorośli poniżej 30. roku życia byli szczepieni innymi preparatami. Swoich zaleceń w sprawie szczepionki nie zmienia jednak Europejska Agencja Leków (EMA). Podkreśla, że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko.
Pigułka antykoncepcyjna a ryzyko zakrzepów krwi
„Ryzyko zakrzepicy związane z zażywaniem pigułki antykoncepcyjnej jest znacznie wyższe niż ryzyko, które obserwujemy przy szczepionce oksfordzkiej” – powiedział prof. Adam Finn z Komitetu ds. Szczepionek i Szczepień. W wywiadzie dla Good Morning Britain ekspert podkreślił, że taka tabletka jest wyborem, a nie lekarstwem. „Tak więc to ryzyko, które wiele kobiet podejmuje dość chętnie przez cały czas, w rzeczywistości jest to o wiele większe ryzyko niż ryzyko, które widzimy w przypadku tej ważnej szczepionki”.
Pomimo zauważonego ryzyka powstania zakrzepów krwi po zażyciu pigułki, nadal jest ono bardzo małe. Szacowany wskaźnik wynosi około pięciu przypadków na 10000 kobiet rocznie, zgodnie z artykułem opublikowanym w zeszłym roku w czasopiśmie medycznym Lancet. Dla porównania, ryzyko szczepionki Vaxzeviria wynosi około czterech na milion, powiedziała dr June Raine z Brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA).
Czytaj też:
Mikrobiolog: Gorączka, bóle mięśni po szczepieniu nie są objawami niepożądanymi