Medytacja jest przydatną techniką dla osób poszukujących skupienia i relaksu. Większość jej dobroczynnych korzyści wynika ogromnego wpływu na redukcję stresu. Osoby medytujące każdego dnia mogą odczuć wyjątkowe działanie na cały organizm. Jakie korzyści może dać codzienna medytacja?
Korzyści płynące z medytacji
-
Może poprawić koncentrację
Medytacja może wydawać się bardzo kojącą czynność, ale w rzeczywistości wymaga pewnego rodzaju skupienia umysłu. Wysiłek podjęty, by być „tu i teraz” zwiększa nasze zdolności koncentracji, jeśli jest regularny i wytrwały. Z czasem znacznie łatwiej jest to skupienie utrzymać naturalnie. Badanie opublikowane w Psychological Science przeprowadzone na 60 osobach wykazało, że grupa 30 z nich – wysłana na trzymiesięczne zajęcia medytacyjne – lepiej radziła sobie z koncentracją nawet przy mało stymulujących zadaniach.
-
Może zmniejszyć ogólny niepokój
Podjęcie codziennej praktyki medytacyjnej może pomóc złagodzić wagę naszych zmartwień i płynący z nich stres. Artykuł opublikowany w Journal of Behavioural Medicine wykazał związek między „domową praktyką uważności” a „postrzeganym stresem”. Odkryto, że ci, którzy aktywnie dążą do dobrego samopoczucia poprzez ćwiczenia medytacyjne, lepiej funkcjonują psychiczne i fizjologiczne oraz odczuwają mniejszy niepokój.
-
Może zmienić objętość istoty szarej w mózgu
Ta zupełnie „niepozorna”, codzienna praktyka może fizycznie zmienić mózg. Jedno z badań wykazało, że regularna i konsekwentna medytacja spowodowała zmianę koncentracji istoty szarej w mózgu, niejako „zagęszczając” jej dystrybucję w hipokampie. To część mózgu jest odpowiedzialna za uczenie się i pamięć. Dodatkowo skany mózgu osób medytujących wykazały zmniejszenie objętości komórek ciała migdałowatego, które jest powiązane ze stresem i lękiem.
-
Codzienna medytacja może poprawić pamięć
Jeden z rodzajów medytacji Kirtan Kriya – został zbadany w 2015 roku pod kątem wpływu na zdolności poznawcze. Okazało się, że codzienna praktyka w połączeniu ze zdrowym stylem życia – dietą, ćwiczeniami umysłowymi, ćwiczeniami fizycznymi i stymulacją społeczną pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera. Ponieważ ten rodzaj medytacji trwa zaledwie 12 minut, warto rozważyć jej praktykę każdego dnia.