Jeśli żywisz się głównie pełnymi cukru produktami, a na dodatek mało się ruszasz i prowadzisz siedzący tryb życia, to... stwarzasz dobre warunki do tego, by w twoim organizmie doskonale rozwijały się zmiany nowotworowe. Okazuje się, że nasz styl życia ma jeszcze większe znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej niż dotąd sądzono.
Sport działa... przeciwnowotworowo. Kiedy się ruszasz, hamujesz rozwój raka
Naukowcy z Edith Cowan University w Australii na łamach „Medicine & Science in Sports & Exercise” wykazali, że w czasie ruchu nasze mięśnie wydzielają specyficzne cząsteczki zwane miokinami, które sprawiają, że komórki nowotworowe nie mogą się rozwijać. Choć dotąd potwierdzono takie zjawisko jedynie w przypadku komórek raka prostaty, to zdaniem badaczy podobny efekt zachodzi także w przypadku wszystkich innych nowotworów.
„Regularne ćwiczenia wytwarzają w organizmie środowisko hamujące raka. Sądzimy, że zauważony przez nas mechanizm dotyczący miokin działa na wszystkie rodzaje nowotworów” – przekonuje prof. Robert Newton z Edith Cowan University w Perth w Australii Zachodniej.
Aktywność fizyczna jest wskazana nawet w zaawansowanych stadiach nowotworów
Podczas 12-tygodniowych badań otyłych pacjentów z rakiem prostaty naukowcom udało się wykazać, że dzięki systematycznej aktywności fizycznej można zaobserwować wyraźne hamowanie wzrostu i namnażania się komórek nowotworowych w próbkach krwi pobranych od chorych.
Sport sprawił, że we krwi analizowanej przez badaczy było znacznie więcej miokin spowalniających powstawanie zmian rakowych i blokujących ich rozwój.
Zdaniem badaczy same miokiny nie uśmiercają komórek nowotworowych, ale pobudzają układ odporności, by działał destrukcyjnie na raka. Nowe odkrycie wskazuje, że ćwiczenia mogą być szczególnie korzystne nawet w przypadku pacjentów onkologicznych, którym często zaleca się odpoczynek, który paradoksalnie może im szkodzić bardziej niż mało intensywny ruch.
Już zaplanowano kolejne etapy badań z udziałem osób z zaawansowanym rakiem prostaty. Naukowcy uważają, że aktywność fizyczna nawet w najpoważniejszych stadiach nowotworów (bez względu na ich rodzaj) może być korzystna dla chorych i ograniczać wzrost komórek nowotworowych.
Czytaj też:
Odkryto wirusa, który niszczy najbardziej agresywne odmiany nowotworów. Przełom w onkologii?Czytaj też:
Na tę chorobę zmarła Kora. Właśnie powstał przełomowy test do wczesnego wykrywania raka jajnikaCzytaj też:
Rewolucja w onkologii? Leki na raka nowej generacji niszczą nowotwory wywołane przez mutację BRCA