Olejek pomarańczowy jest jednym z najbardziej popularnych olejków. Nic dziwnego – ma bardzo przyjemny, orzeźwiający zapach, który świetnie poprawia nastrój. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Czym jest olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy pozyskiwany jest z pomarańczy. Pozyskuje się go ze skórki pomarańczowej, najczęściej w wyniku obróbki pomarańczy. Ma głęboką pomarańczową barwę i bardzo przyjemny, cytrusowy aromat. To właśnie walory zapachowe sprawiają, że jest on tak szeroko wykorzystywany zarówno w kosmetyce, jak i w przemyśle spożywczym.
Co zawiera ten olejek?
Olejek z pomarańczy zawiera:
- limonen
- linalol
- dekanal
- geranial
Jakie ma właściwości?
Dzięki zawartości tych substancji olejek pomarańczowy działa:
- przeciwbakteryjnie
- przeciwgrzybiczo
- antyseptycznie
- oczyszczająco
- łagodząco na pracę układu trawiennego
- uspokajająco
- poprawia nastrój
Wykorzystanie olejku pomarańczowego
Ze względu na swoje szerokie zastosowanie, olejek pomarańczowy wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się go do kosmetyków, które mają poprawić napicie skóry i zapobiec powstawaniu cellulitu. Oprócz tego stanowi on składnik produktów do mycia ciała oraz ścierania warstwy rogowej naskórka (peelingów).
Olejek z pomarańczy dobrze wpływa na skórę, a dzięki swojemu przeciwbakteryjnemu i przeciwgrzybicznemu działaniu może wspomóc leczenie stanów zapalnych i egzem. Zapobiega także występowaniu nowych problemów skórnych.
Olejek pomarańczowy dobrze wpływa również na układ nerwowy. Może pomóc obniżyć napięcie i zredukować stres, a także poprawić nastrój. Przyjemny aromat olejku świetnie relaksuje, przez co stosuje się go w masażach i aromaterapii.
Olejek na skórę
Olejek pomarańczowy wspiera procesy zachodzące w skórze i pomaga zachować jej jędrność i blask. Warto jednak pamiętać, że może działać na nią drażniąca, dlatego przed nałożeniem na skórę należy go rozcieńczyć w innym oleju lub w wodzie.
Aby poprawić kondycję skóry twarzy, dodać jej blasku i przywrócić właściwe napięcie, warto dodać kilka kropli olejku do kosmetyku, który stosujemy na co dzień. Może to być krem, a w przypadku cery naczynkowej np. maseczka, którą nakładamy raz w tygodniu. Taki zabieg ożywi skórę i poprawi jej wygląd.
Olejek pomarańczowy może także wspomóc walkę z pomarańczową skórką, rozstępami czy cellulitem. Wzmacnia wierzchnie warstwy naskórka i stymuluje procesy odnowy, przez co sprawia, że zmiany skórne stają się mniej widoczne, a sama skóra silniejsza i bardziej napięta.
Na poprawę nastroju
Olejek pomarańczowy bardzo odpręża i uspokaja, dlatego stosuje się go w celu rozluźnienia organizmu i poprawienia samopoczucia. Można go wykorzystywać do aromaterapii (np. w kominkach aromaterapeutycznych) albo do masaży. Zapalenie kominka, otulenie się miękkim kocem i sięgnięcie po ulubioną książkę czy płytę może znacząco poprawić nam nastrój i pomóc zapomnieć o trudach dnia codziennego.
Jako naturalny odświeżacz powietrza
Olejek z pomarańczy można wykorzystywać również w domu jako naturalny odświeżacz powietrza. Kilka kropli olejku sprawi, że w powietrzu będzie unosił się przyjemny zapach, który poprawi samopoczucie mieszkańców.
Można go wykorzystywać także do sprzątania. Olejek dodany do wiadra z wodą, którą myjemy różne powierzchnie (blaty, szafki, płytki, podłogi) działa antyseptycznie i zapobiega namnażaniu się roztoczy.
Ile kosztuje?
Olejek eteryczny z pomarańczy kupimy w drogeriach lub sklepach ekologicznych już za kilka lub kilkanaście złotych.
Czytaj też:
Aromaterapia ma dobry wpływ na... mózg! Na co działa 10 najpopularniejszych olejków eterycznych?