Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, związana z zaburzeniami pracy tarczycy. Występujący podczas tego schorzenia stan zapalny tarczycy niszczy i rozregulowuje pracę tego narządu. Choroba atakuje najczęściej kobiety w wieku od 30 do 50 lat, znacznie rzadziej mężczyzn. Dotyka też dzieci i młodzież.
Do najczęstszych objawów choroby należy: ciągłe uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania i przybieranie na wadze.
W chorobie Hashimoto znaczący wpływ na proces leczenia ma właściwie skomponowana dieta. Podstawę stanowi ograniczenie spożywanych kalorii, co wiąże się z wykluczeniem z niej słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych. Zaleca się natomiast sięganie po węglowodany złożone, które mają wysoką zawartość błonnika przyspieszającego przemianę materii.
Wykluczenie słodyczy z diety pacjenta z Hashimoto to duża trudność
Okazuje się, że chociaż wykluczenie słodyczy z diety w chorobie Hashimoto jest kluczowe dla zdrowia, to udaje się niewielu osobom. Wskazują na to wyniki przeprowadzonego w 2019 roku badania. Okazało się, że z 300 kobiet w wieku 15-66 lat chorujących na chorobę Hashimoto, które wzięły udział w eksperymencie, jedynie 23,7 proc. uczestniczek udało się wyeliminować słodycze ze swojej diety. 15,3 proc. badanych przyznało, że nie eliminuje ich wcale. Naukowcy wskazali skalę problemu i konieczność promowania zdrowych nawyków żywieniowych w grupie chorych na tę chorobę.
Jak ograniczyć ochotę na słodycze?
Eksperci wskazują, że nadmierna ochota na słodycze może być związana z brakiem snu. Okazuje się, że jeśli śpimy za krótko, nasz organizm wydziela w nadmiernych ilościach grelinę – hormon odpowiedzialny za apetyt. Skutkuje to objadaniem się słodyczami. Pamiętaj więc, żeby twój sen w nocy nie trwał krócej niż 7-8 godzin.
Badania dowodzą, że apetyt na słodycze hamuje picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Podobne efekty przynosi picie soków owocowych bez dodatku cukru.
Jedz regularnie małe ilości pożywienia!
Regularne, niewielkiej objętości posiłki pozwalają utrzymać poziom glukozy we krwi na zrównoważonym poziomie. Zapobiega to napadom głodu i chęci na słodycze, które wiąże się ze spadkiem energii.
Przygotuj zdrowe przekąski!
Pamiętaj, żeby zamiast kupować słodycze, zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, które je zastąpią. Należą do nich: owoce, zarówno świeże, jak i suszone, orzechy, ziarna czy jogurt.
Regularnie uprawiaj sport!
Regularnie wykonywane ćwiczenia redukują poziom stresu, który może objawiać się chęcią na słodycze. Jeśli nie masz ochoty na ćwiczenia, wybierz się codziennie na 30-minutowy spacer.
Czytaj też:
Unikaj tych warzyw, jeśli masz problemy z tarczycą! Kto jeszcze powinien wyeliminować je z diety?Czytaj też:
Plaga chorób autoimmunologicznych. Dowiedz się, co sprzyja ich rozwojowi