- Przyczyny krostek na penisie
- Krostki na penisie – dlaczego się pojawiają?
- Objawy krost na penisie
- Krosty na penisie a alergia
- Plamki na penisie objawem choroby wenerycznej
- Krosty na penisie a wirus opryszczki
- Krosty na prąciu na wirusy HPV
- Plamy na prąciu wynikiem grzybicy
- Stan zapalny żołędzi
- Zapalenie napletka
- Czerwone krostki na penisie – przyczyny
- Czerwone krostki a grzybica penisa
- Czerwone krostki na penisie a opryszczka narządów płciowych
- Białe krostki na penisie – przyczyny
- Wypryski na prąciu – jak wygląda badanie oraz leczenie?
- Profilaktyka
Alergia kontaktowa, grzybica, a może choroby weneryczne? Co powoduje krostki na penisie? Przyczyn pojawienia się krostek i plamek o różnym zabarwieniu może być kilka, a każda z nich wymaga innego postępowania.
Przyczyny krostek na penisie
Krosty na penisie mogą pojawiać się na skutek alergii, infekcji wirusowych czy grzybiczych. Niekiedy czerwone plamki na prąciu występują na skutek chorób wenerycznych. W takiej sytuacji towarzyszą im inne dodatkowe objawy, m.in. powiększenie węzłów chłonnych.
Plamki na penisie może także wywoływać opryszczka narządów płciowych albo wirus brodawczaka ludzkiego. Jak widać, przyczyny krostek na penisie mogą być rozmaite, ale warto podkreślić, że występowanie krost w okolicy męskich narządów rozrodczych nie jest zjawiskiem naturalnym. Plamki na penisie i krosty to schorzenie wywoływane przez różnego rodzaju wirusy, grzyby czy choroby, dlatego wymaga interwencji lekarskiej.
Krostki na penisie – dlaczego się pojawiają?
Penis narażony jest na działanie wielu różnych czynników, które mogą powodować infekcje intymne u mężczyzn oraz sprawić, że na penisie zaczną pojawiać się białe lub czerwone krostki. W większości przypadków powodem dość wstydliwego problemu jest nieprzestrzeganie zasad higieny, przegrzewanie okolic intymnych, pojawienie się stanów zapalnych, które związane są z drażnieniem delikatnego, męskiego narządu np. zbyt ciasną odzieżą oraz bielizną, a także alergie kontaktowe.
Kolejnym powodem pojawienia się krostek na penisie mogą być choroby przenoszone drogą płciową. Czerwone plamki i krostki mogą być też objawem zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym, które są dość częstym powikłaniem przygodnego seksu bez zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że np. grzybicą można zarazić się także podczas seksu oralnego, jeżeli partnerka cierpi na grzybicę jamy ustnej lub gardła.
Objawy krost na penisie
Alergii skórnej mogą towarzyszyć:
- czerwone plamki na penisie
- białe krosty na penisie
- plamy na środkowej części penisa
- nieprzyjemny zapach wydzielin
- torbiele naskórkowe
- zaczerwieniony napletek
- zaczerwienienie żołędzi
- świąd skóry
- ogólne osłabienie
- niewielki obrzęk na penisie
- tkliwość najądrzy
- kłykciny płaskie
Czerwone plamki i krosty mogą być objawem infekcji układu moczowo-rozrodczego. W takiej sytuacji może towarzyszyć im pieczenie w czasie oddawania moczu lub skąpomocz.
Krosty na penisie a alergia
Krostki na penisie mogą być objawem chorób skóry. W takiej sytuacji najczęściej mają postać plamek. Mogą powodować swędzenie prącia albo uczucie podrażnienia skóry. Alergię może wywołać stosowanie nieodpowiednich środków do prania bądź płukania tkanin. Czerwone plamki i wysypka skórna mogą być też efektem nieprawidłowej higieny intymnej albo stosowania zbyt podrażniających preparatów do higieny intymnej.
W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zmienić środki stosowane do prania bielizny. Warto sięgnąć po produkty hipoalergiczne albo dziecięce, które nie uczulają. Oprócz tego dobrze jest również zmienić produkty do higieny intymnej na hipoalergiczne. Dobrze jest stosować również ziołowe napary np. z rumianku, który działa łagodząco i może hamować wysypkę. Przemywanie prącia naparem z rumianku może złagodzić nieprzyjemne objawy.
Jeśli wysypka nie zniknie, można oznaczać alergię pokarmową. Niektóre pokarmy w czasie reakcji alergicznej powodują objawy skórne. Dobrze jest wykluczyć z diety produkty bogate w skrobię i cukier. Warto także zapisać się na konsultację z lekarzem, ponieważ być może należy wykonać testy alergiczne.
Plamki na penisie objawem choroby wenerycznej
Plamki na prąciu (czerwone) mogą być objawem kiły, poważnej choroby wenerycznej. Występują wtedy również dodatkowe symptomy choroby, m.in. gorączka, ogólne osłabienie organizmu. Zakażenie bakteryjne wymaga porady z lekarzem i wdrożenia antybiotykoterapii. Choroby nie należy lekceważyć, bo jeszcze 100 lat temu byłą śmiertelna.
Kiła jest przenoszona drogą płciową, atakuje cały organizm. Czerwone plamki to nie jedyny niepokojący objaw, ponieważ objawy kiły są ogólnoustrojowe - choroba np. obejmuje układ nerwowy, wywołując zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, zawroty głowy, osłabienie odruchów. Może dojść nawet do zmian zachowania czy zaburzeń osobowości, dlatego kiła wymaga pilnej diagnostyki i leczenia.
Krosty na penisie a wirus opryszczki
Czerwone krosty na prąciu mogą świadczyć o zakażeniu wirusem HSV2. Czerwone plamki mogą przyjmować postać grudkową lub pęcherzykową i wykraczać poza okolice narządów rodnych – m.in. występować w pachwinach czy w dolnej części brzucha.
Wirus opryszczki wywołuje ból prącia, swędzenie i uczucie pieczenia penisa. Zdarza się, że infekcji towarzyszy również gorączka, bóle głowy i powiększenie węzłów chłonnych. Może powodować podrażnienia w czasie noszenia bielizny i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.
Aby pozbyć się tych nieprzyjemnych objawów, trzeba wdrożyć leczenie przeciwwirusowe. Należy też nosić przewiewną bieliznę, najlepiej wykonaną z naturalnych materiałów oraz dbać o higienę intymną. Ważne jest również unikanie przegrzewania narządów rodnych oraz... stresu. Może on wyzwolić infekcję wirusową.
Krosty na prąciu na wirusy HPV
Krosty czy brodawki na penisie (nazywane też jako kłykciny kończyste) pojawiają się także na skutek zakażenia wirusami HPV. Zdarza się to jednak rzadko, a brodawki występują jedynie u 1 procenta mężczyzn. U większości mężczyzn zakażenie HPV nie wywołuje większych problemów zdrowotnych, może jedynie powodować dyskomfort estetyczny czy odbierać pewność siebie.
Plamy na prąciu wynikiem grzybicy
Grzybica prącia najczęściej wywołuje charakterystyczne objawy. Objawy grzybicy to plamki, które występują na napletku i żołędzi. Na prąciu może występować również biały nalot, a mężczyzna może odczuwać nieprzyjemny zapach. U niektórych osób plamki na penisie przyjmują postać pęcherzyków, z których zaczyna sączyć się przezroczysty płyn lub ropna wydzielina.
Jeśli podejrzewamy u siebie grzybicę prącia, powinniśmy jak najszybciej zapisać się do lekarza. Oceni on charakter zmian i wdroży odpowiednie leczenie. Niekiedy wystarczy sięgnąć po maść bez recepty, która działa hamując syntezę ergosterolu, ograniczając w ten sposób wzrost grzybów. W niektórych przypadkach trzeba jednak sięgnąć po leki na receptę, dlatego tak istotne jest, by w porę udać się do lekarza.
Warto także zmienić dietę, unikać cukru i skrobi, które sprzyjają nie tylko grzybicy prącia, ale i wszystkim infekcjom grzybiczym. Dobrze też pamiętać, że w czasie infekcji grzybiczej należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Grzybica prącia jest chorobą skóry, która może być przenoszona drogą płciową – np. w czasie seksu oralnego.
Stan zapalny żołędzi
Zapalenie żołędzi objawia się bólem i zaczerwienieniem, występowaniem nieprawidłowej wydzieliny pod napletkiem czy zaburzeniami w oddawaniu moczu.
Aby pozbyć się stanu zapalnego i zlikwidować plamki na penisie, należy zadbać o higienę intymną. Częste wietrzenie okolic narządów płciowych, stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej może pomóc zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości.
Zapalenie napletka
Niekiedy nieprzyjemne dolegliwości w obrębie narządów płciowych są związane z zapaleniem napletka. Jest to stan zapalny, który może powstać na skutek nieprawidłowej higieny intymnej. Może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, także u dzieci.
Aby wyleczyć stan zapalny, należy dokładnie przestrzegać zasad czystości. Napletek należy myć ciepłą wodą (osoby dorosłe mogą sięgnąć po płyny do higieny intymnej dla mężczyzn), a następnie osuszać. Jeśli nie będziemy napletka odsuwać, będzie się w nim gromadził brud, kurz i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Czasem krostki na penisie pojawiają się na skutek nieprawidłowych nawyków higienicznych, a niekiedy wskutek noszenia nieprzewiewnej bielizny. Warto o tym pamiętać i nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów i włókien. Okolice intymne muszą oddychać, to zmniejsza ryzyko infekcji.
Czerwone krostki na penisie – przyczyny
Czerwone krostki na penisie najczęściej są objawem alergii kontaktowej, która może być spowodowana np. uczuleniem na prezerwatywy oraz środki, którymi są one nawilżane, uczuleniem na lubrykanty, a także uczuleniem na środki plemnikobójcze i przedłużające stosunek. Reakcje alergiczne mogą też powodować środki myjące, środki do prania oraz płyny do płukania tkanin. Czasami reakcję alergiczną mogą wywołać barwniki do tkanin, dlatego przed założeniem nowej bielizny trzeba ją najpierw wyprać.
Czerwone plamki na penisie mogą pojawić się także wskutek przegrzewania męskich okolic intymnych i być skutkiem podrażnienia, które powoduje pot.
W przypadku reakcji alergicznych lub niegroźnych stanów zapalnych, które spowodowane są np. przegrzaniem lub otarciami naskórka zwykle nie występują żadne dodatkowe dolegliwości; może pojawić się jedynie niewielki świąd i zaczerwienie podrażnionego naskórka, które mijają po zaprzestaniu stosowania uczulających produktów.
Czerwone krostki a grzybica penisa
Czerwone krostki mogą wskazywać także na grzybicę penisa. Może się ona rozwinąć pod wpływem działania kilku czynników np. nieprzestrzegania zasad higieny, noszenia nieprzepuszczającej powietrza bielizny i odzieży ze sztucznych włókien oraz stosowania do wycierania okolic intymnych wspólnych ręczników. Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa; musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np. na stopach.
W przypadku grzybicy pojawieniu się krostek na penisie towarzyszy także uporczywy świąd, pieczenie i zaczerwienienie naskórka, pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz nieprzyjemnie pachnąca wydzielina.
Infekcje intymne u mężczyzn nie należą do rzadkości, jednak można im skutecznie zapobiegać poprzez właściwą higienę oraz unikanie przygodnych kontaktów płciowych bez zabezpieczenia, które mogą zakończyć się o wiele poważniejszymi problemami np. zakażeniem wirusem HIV.
Czerwone krostki na penisie a opryszczka narządów płciowych
Czerwone, swędzące i podbiegnięte płynem surowiczym krostki na penisie mogą być objawem opryszczki narządów płciowych. Przyczyną opryszczki jest wirus, którym możemy zarazić się podczas stosunku. Warto wiedzieć, że opryszczka wargowa nie jest powodowana przez ten sam wirus, co opryszczka narządów płciowych.
Krostki o czerwonym zabarwieniu, stan zapalny członka, ból, pieczenie i swędzenie mogą powodować także choroby weneryczne np. kiła.
Białe krostki na penisie – przyczyny
Białe krostki na penisie zwykle nie są objawem chorobowym. Najczęściej w tym przypadku mamy do czynienia z niegroźnymi torbielami naskórkowymi oraz brodawkami perlistymi. Nie towarzyszą im dolegliwości bólowe, świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie skóry.
Czasami na penisie mogą pojawić się też ropne krostki, które przypominają wyglądem typowe pryszcze. Świadczą one o uszkodzeniu naskórka np. w wyniku otarcia lub zadrapania, któremu towarzyszy zakażenie bakteryjne. Ważne – krostek na penisie nie można wyciskać, a wszelkie stany zapalne trzeba skonsultować z lekarzem!
Wypryski na prąciu – jak wygląda badanie oraz leczenie?
Wypryski na prąciu wymagają konsultacji z lekarzem. Wizyty u specjalisty nie należy się objawiać, ponieważ nie jest ona ani wstydliwa ani bolesna. Specjalista po prostu obejrzy uważnie narządy płciowe, zobaczy, z jakim rodzajem zmian skórnych ma do czynienia, a następnie wdroży specjalistyczne leczenie.
Z wizytą u lekarza nie należy się osiągać, zwłaszcza gdy plamkom towarzyszą dodatkowe objawy takie jak wydzielina z pęcherzyków skórnych, problemy z oddawaniem moczu, gorączka, osłabienie. Niektóre nieleczone choroby mogą powodować problemy z niepłodnością.
Profilaktyka
Plamki na penisie mogą pojawić się na skutek wielu przyczyn. Warto dbać o higienę intymną, nie stosować drażniących preparatów do mycia narządów płciowych i tym bardziej nie myć ich żelami pod prysznic. Dobrze jest także zwracać uwagę na to, by czynnikiem uczulającym i wywołującym reakcję alergiczną nie były środki do prania. Jeśli plamki na penisie pojawiły się po zmianie środku do prania bielizny, sytuacja jest jasna – są wynikiem reakcji alergicznej. Należy zrezygnować z prania odzieży w tym płynie i sięgnąć po produkt hipoalergiczny.
Chorobom wirusowym nie da się zapobiec, ale warto zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny intymnej także przed i po stosunku seksualnym. Nie należy także obawiać się wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli pojawią się u nas choroby skóry lub objawy infekcji grzybiczej. Najczęściej leczy się je za pomocą odpowiednich maści.
Co ciekawe, aby nie dopuścić do rozwoju chorób skóry na penisie, warto... spać nago. Spanie bez bielizny pozwala oddychać narządom płciowym, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób skóry i reakcji alergicznych. U mężczyzn może to przynieść dodatkowe korzyści - jądra lubią niższą temperaturę niż naturalne 36,6 stopnia Celsjusza. Spanie nago może przyczynić się do produkcji lepszej jakości spermy, a zatem wzmocnienia męskiej płodności. Oprócz tego oczywiście zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych.
Krostek na penisie nie wolno lekceważyć, bo mogą one świadczyć o chorobie wenerycznej. W takiej sytuacji występują na skutek wniknięcia bakterii w skórę. Najpierw występuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, później może pojawić się obrzęk lub owrzodzenie. Kolejnym etapem choroby mogą być objawy infekcji ogólnej: gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie. Są to sygnały, które świadczą, że krosty, plamki na penisie i zmiany skórne w okolicach narządów płciowych nie są wynikiem alergii, ale też chorób wenerycznych. Jeśli chorobą weneryczną jest kiła, może obciążyć układ krążenia lub układ nerwowy.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.