Bolesny skurcz mięśni może zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanej sytuacji np. podczas długiego stania, aktywności oraz w czasie snu. Powoduje nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości, ale także może doprowadzić do urazów, dlatego w sytuacji, gdy skurcz łydki lub stopy wyrwie cię ze snu, nie wykonuj gwałtownych ruchów, tylko delikatnie rozmasuj kończynę. Nagłe wstanie z łóżka, może spowodować np. naderwanie ścięgien lub wiązadeł oraz upadek w wyniku braku czucia w nodze.
Skurcze mięśni – przyczyny
Każdy przynajmniej kilka razy w życiu przeżył bolesny skurcz mięśni nóg. Czasami tego typu dolegliwości mogą też dotyczyć kończyn górnych, okolicy obręczy barkowej, a nawet mięśni pleców. Skurcze mięśni to także dość delikatne drganie powieki, górnej wargi lub policzka, jednak w tym przypadku nie występują aż tak silne dolegliwości bólowe, a jedynie nieprzyjemne uczucie mrowienia i mimowolnego poruszania się mięśnia.
Do głównych przyczyn występowania nieprzyjemnych skurczy mięśni można zaliczyć m.in.:
-
niedobory wapnia, magnezu oraz potasu, które pojawiają się w wyniku stosowania ubogiej w minerały diety,
-
odwodnienie organizmu, które spowodowane jest wypijaniem zbyt małej ilości wody oraz zastępowaniem jej kawą, herbatą, działającymi moczopędnie ziołami oraz wyjątkowo szkodliwymi dla zdrowia napojami energetycznymi,
-
przewlekły stres,
-
zaburzenia neurologiczne,
-
intensywny wysiłek fizyczny,
-
przegrzanie organizmu,
-
niedotlenienie mięśni, które spowodowane jest np. noszeniem obcisłej odzieży i siedzeniem z nogą założoną na nogę,
-
zaburzenia krążenia i żylaki kończyn dolnych,
-
częste chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- nadwagę i siedzący tryb życia.
Każda z powyższych przyczyn może powodować występowanie skurczy mięśni z różną częstotliwością. Mogą one występować np. jedynie w okresie intensywnego wysiłku, stosowania diety odchudzającej lub w czasie letnich upałów, jednak trzeba pamiętać, aby powtarzające się skurcze mięśni zawsze skonsultować z lekarzem.
Dlaczego nie należy bagatelizować skurczy mięśni?
Skurcz mięśni nie jest powodem do niepokoju, jeżeli pojawia się sporadycznie i jest spowodowany np. długotrwałym siedzeniem w niewygodnej pozycji. Wówczas nie mamy zwykle do czynienia z bardzo bolesną dolegliwością, ale jedynie nieprzyjemnym mrowieniem i uczuciem twardości mięśnia, który narażony był np. na ograniczenie dopływu krwi. Powodem do niepokoju są bolesne skurcze mięśni nóg, które pojawiają się o różnych porach dnia oraz w nocy, bo mogą one świadczyć m.in. o problemach z krążeniem żylnym i być pierwszą z oznak żylaków. W tym przypadku pojawiają się też inne objawy np. uczucie ciężkich nóg, obrzęki, zaczerwienienie i pieczenie skóry. Warto wiedzieć, że skurcze mięśni bywają też pierwszą z oznak zaburzeń neurologicznych o różnym podłożu – jeżeli nie mijają po zmianie diety oraz suplementacji i towarzyszą im inne dolegliwości np. bóle głowy, zawroty głowy i mrowienia kończyn, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.
Bagatelizowanie często pojawiających się skurczy mięśni może opóźnić postawienie ważnej dla zdrowia i życia diagnozy. Niestety, tego typu dolegliwościami objawiają się nie tylko powszechnie występujące niedobory minerałów, ale także poważne schorzenia np. stwardnienie rozsiane. Dla własnego bezpieczeństwa warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, które pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku osób otyłych, z nadwagą oraz prowadzących siedzący tryb życia skurcze mięśni często są pierwszym sygnałem niewydolności żylnej, a szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia to jeden z podstawowych elementów profilaktyki przeciwzakrzepowej, która może uratować życie, bo zakrzepica zabija coraz więcej młodych osób.
Czytaj też:
Śmierdzący mocz – poznaj przyczyny zmiany zapachu moczu