Glejak to jeden z częściej występujących nowotworów mózgu. Zwykle dotyczy on dzieci i młodzieży, choć występuje także u osób dorosłych. Ważne jest wczesne wykrycie choroby, która daje dość charakterystyczne dla chorób mózgu objawy, bo wówczas istnieją największe szanse na całkowite wyleczenie.
Glejak mózgu – częstotliwość występowania i rokowania
Glejak nie należy do szczególnie częstych nowotworów, jednak wśród nowotworów tkanki mózgowej stanowi aż 70% przypadków. Zgodnie z listą śmiertelności na skutek chorób nowotworowych glejak znajduje się na 9 miejscu (śmiertelność wśród mężczyzn) oraz na miejscu 13 (śmiertelność wśród kobiet). Nowotwór ten zaliczany jest do jednych z najczęstszych chorób nowotworowych wieku dziecięcego. W tym przypadku rokowania zależą przede wszystkim od szybkiego zdiagnozowania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Objawy glejaka mózgu
Glejak mózgu może dawać dość zróżnicowane objawy, co jest związane z lokalizacją guza oraz jego wielkością, która ze względu na dość intensywny podział komórek może szybko się powiększać. U większości pacjentów występują objawy, które są typowe dla wszystkich nowotworów mózgu. Nie można ich bagatelizować, bo szybka diagnoza znacząco zmniejsza ryzyko śmierci. Każdy, utrzymujący się przez dłuższy czas lub nawracający objaw, powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem i wymaga wykonania przynajmniej podstawowych badań laboratoryjnych!
Glejak mózgu – objawy
Poniżej opisujemy 8 częstych objawów, które mogą wskazywać na glejaka oraz pojawiają się także w przypadku innych nowotworów mózgu.
1. Ból głowy
W przypadku glejaka i innych chorób nowotworowych mózgu ból głowy spowodowany jest wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Najczęściej przybiera on postać przewlekłego, uporczywego i niesłabnącego po podaniu środków przeciwbólowych bólu, który może dotyczyć całej głowy lub jedynie konkretnej okolicy. Mogą towarzyszyć mu szumy uszne i uczucie zatykających się uszu.
2. Napady padaczki
Każdy napad padaczki wymaga natychmiastowej konsultacji neurologicznej! Padaczka nie musi objawiać się jedynie silnymi drgawkami, utratą przytomności i toczeniem piany z ust, ale może także przebiegać w znacznie łagodniejszy sposób. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to chwilowe utraty pamięci, poczucie dezorientacji np. w czasie wykonywania jakiejś czynności, nagłe drżenie kończyn lub kończyny, wyczuwanie dziwnego zapachu i rozbłyski światła przed oczami.
3. Zawroty głowy
Zawroty głowy także mogą być objawem glejaka, zwłaszcza gdy pojawiają się razem z bólem głowy oraz innymi objawami neurologicznymi.
4. Nudności
W przypadku chorób nowotworowych mózgu nudności pojawiają się najczęściej rano i nie zawsze muszą prowadzić do wymiotów. Jeżeli pojawiają się sporadycznie, mogą świadczyć o niegroźnych dolegliwościach np. zatruciu pokarmowym, ale w przypadku, gdy nawracają lub stają się częścią codzienności, to nie należy ich bagatelizować.
5. Wymioty
Wymioty mogą być następstwem mdłości. Również pojawiają się rano i mogą występować z różną częstotliwością. Najczęściej występują jeszcze przed spożyciem posiłku.
6. Zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów
Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku są niepokojącym objawem i powinny skłonić do szybkiej konsultacji lekarskiej. W przypadku glejaka często pojawiają się zaburzenia czucia w obrębie kończyn, niedowłady, zaburzenia wzroku i słuchu. Rzadziej występują zaburzenia ze strony węchu i smaku.
7. Osłabienie
Przewlekłe osłabienie zawsze jest niepokojącym objawem. Jeżeli nie jest spowodowane ubogą w składniki odżywcze dietą oraz intensywnym trybem życia i przemęczeniem, to może wskazywać na chorobę nowotworową. Nie zawsze jednak tak jest, bo osłabienie bywa też pierwszym z objawów depresji i innych zaburzeń na tle psychicznym. W przypadku glejaka osłabienia rzadko jest jedynym objawem i zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości m.in. ból głowy oraz wymioty i nudności.
8. Problemy z koncentracją, otępienie, zaburzenia pamięci, dezorientacja
Problemy z koncentracją to kolejny z częstych objawów glejaka oraz innych guzów mózgu. Zwykle zaburzenia koncentracji nie są jedynym objawem, którym manifestowana jest choroba, dlatego warto obserwować swój organizm, aby szybko wychwycić inne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u lekarza, czyli poczucie dezorientacji, nasilające się zaburzenia pamięci, otępienie, a także wszelkie zmiany w dotychczasowym zachowaniu np. nagłe napady agresji.
Czytaj też:
Guz mózgu objawy, rodzaje i rozpoznanie raka mózgu