Nikt nie wie, co powoduje reumatoidalne zapalenie stawów – ale naukowcy z Mayo Clinic mogą być o krok bliżej tego odkrycia dzięki swoim najnowszym ustaleniom. W najnowszym badaniu wzięto pod uwagę 3276 osób, z których 821 miało reumatoidalne zapalenie stawów. Badacze doszli do wniosku, że osoby z cukrzycą typu 1, zakrzepami (w przeszłości) lub nieswoistymi zapaleniami jelit (IBD) są bardziej narażone na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.
Czytaj też:
Ciągle bolą cię mięśnie? To może być objaw poważnej choroby
RZS ciągle groźne
Inne czynniki ryzyka RZS obejmują historię tej choroby w rodzinie, zażywanie czy palenie tytoniu, bycie kobietą, nadwagę lub otyłość oraz historię przyjmowania antybiotyków. Naukowcy zauważyli również, że osoby z RZS mają zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca, zakrzepów krwi i bezdechu sennego.
„Stwierdziliśmy, że choroby współistniejące kumulują się w przyspieszony sposób po zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów” –powiedziała Vanessa Kronzer, klinicysta badacz ds. reumatologii w Mayo Clinic i autorka badania. „Odkryliśmy również, że choroby autoimmunologiczne i padaczka mogą predysponować do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, podczas gdy choroby serca i inne stany mogą rozwijać się w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawów” – dodała.
Czytaj też:
Zespół jelita drażliwego może mieć podłoże genetyczne
Co to znaczy?
Krótko mówiąc, oznacza to, że te odkrycia mogą mieć ważne implikacje dla zrozumienia, jak rozwija się RZS. Naukowcy stwierdzili, że może to potencjalnie prowadzić do wcześniejszych inicjatyw w zakresie jego wykrywania i leczenia. „Odkrycia mają ważne implikacje dla zrozumienia, jak rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów” – podsumowują autorzy oświadczenia Mayo Clinic. „Może to również prowadzić do wcześniejszych inicjatyw w zakresie wykrywania i badań przesiewowych w kierunku innych chorób i stanów”.
Przedstawiciele kliniki zauważyli, że RZS wpływa na błonę śluzową stawów i może ostatecznie uszkodzić płuca, serce i naczynia krwionośne. Dodali, że skrzepy krwi wykryto u wielu uczestników badania, zanim zdiagnozowano u nich RZS. Zgłaszali także „silny” związek z cukrzycą typu 1 przed rozpoznaniem RZS.
„Nasze ustalenia sugerują, że osoby z niektórymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 1 lub choroba zapalna jelit, powinny być uważnie monitorowane pod kątem reumatoidalnego zapalenia stawów” – powiedziała Kronzer.
„Ponadto osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów i ich opiekunowie powinni zachować większą czujność i częściej skłaniać się w kierunku badań przesiewowych pod kątem chorób układu krążenia, zakrzepów krwi i bezdechu sennego” – dodała.
Czytaj też:
Naukowcy: Te produkty wspierają mikroflorę jelitową i chronią przed stanami zapalnymi