W stosunku do innych nowotworów, które zlokalizowane są w obrębie głowy, nowotwór ucha środkowego zdarza się wyjątkowo rzadko. Najczęściej jest on wynikiem przerzutów, które powodują nowotwory zlokalizowane w innych częściach ciała, jednak może się zdarzyć, że nowotwór rozwinie się bezpośrednio z komórek ucha. Czynnikiem ryzyka w przypadku nowotworów łagodnych jest przede wszystkim wiek – szczyt zachorowalności przypada na 40,50. rok życia. Złośliwe nowotwory ucha środkowego dotyczą przede wszystkim osób po 70. roku życia.
Rodzaje nowotworów ucha środkowego
Wśród nowotworów ucha najczęściej występuje:
-
kłębczak,
-
przyzwojak,
- rak płaskonabłonkowy.
Kłębczak i przyzwojak zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych. Rak płaskonabłonkowy to zmiana złośliwa. W przypadku kłębczaka wśród osób chorujących przeważają kobiety. W inne nowotwory ucha środkowego występują z podobną częstotliwością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Rak ucha środkowego – przyczyny
Jak już wcześniej wspomniano, przyczyną rozwoju choroby mogą być przeżuty komórek nowotworowych z innych narządów. Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna występowania złośliwych nowotworów ucha. Może się też zdarzyć, że nowotwór w obrębie ucha środkowego rozwinie się z innych komórek, które pochodzą z jamy nosowej lub gardła. W tym przypadku czynnikiem ryzyka mogą być nieleczone polipy nosa, stany zapalne zębów i dziąseł, przewlekłe schorzenia jamy ustnej, a także czynniki zewnętrzne, czyli dym papierosowy i alkohol. Potencjalnie nowotwory w obrębie ucha środkowego mogą też rozwinąć się po długim wdychaniu substancji toksycznych np. oparów chemikaliów. Jedną z przyczyn rozwoju nowotworów ucha może być również promieniowanie UV.
Rak ucha środkowego – objawy
Objawy raka ucha środkowego są bardzo podobne do objawów, które powoduje stan zapalny ucha, jednak występują przewlekle i z większym nasileniem oraz nie mijają po zastosowaniu odpowiednio dobranego leczenia, które zwykle sprawdza się w infekcjach ucha środkowego.
Do często występujących objawów raka ucha środkowego można zaliczyć:
-
kłujący ból ucha, który występuje przez dłuższy czas;
-
wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z ucha;
-
zaburzenia równowagi;
-
zawroty głowy;
-
przewlekały ból głowy, który nie ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych;
-
wrażenie obecności ciała obcego w uchu;
-
niedosłuch i inne zaburzenia słuchu;
-
szumy uszne oraz inne dźwięki np. uporczywe świsty brzęczenie w uchu;
- nawracające zmiany w obrębie ucha zewnętrznego np. ból i owrzodzenia.
Objawem nowotworów ucha może być także gorączka lub stan podgorączkowy oraz utrata wagi, która nie jest związana ze stosowaniem diety niskokalorycznej lub zaburzeniami odżywiania.
Rak ucha środkowego – leczenie
W przypadku nowotworu ucha środkowego stosuje się przede wszystkim leczenie operacyjne, które przeprowadza się po dokładnym zbadaniu pacjenta przez otolaryngologa oraz wykonaniu dodatkowych badań obrazowych np. tomografii komputerowej. Pozwala to ocenić wielkość zmiany nowotworowej, a także obszar naciekania tkanek. Ważną rolę odgrywa szybka diagnoza, która ma wpływ na efektywność zastosowanego leczenia operacyjnego. Kolejnym krokiem jest zastosowanie radioterapii lub chemioterapii, o ile stan osoby poddanej operacji na to pozwala. W przypadku nowotworów ucha, które najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku, wyniszczająca kuracja antynowotworowa nie zawsze może zostać zastosowana. Wówczas stosuje się zwykle leczenie podtrzymujące i łagodzące objawy choroby, jeżeli wycięcie zmiany nowotworowej nie przyniosło oczekiwanego skutku.
Podsumowując, nowotwory ucha środkowego są rzadkie i występują przede wszystkim u osób w średnim (nowotwory łagodne) lub podeszłym wieku (nowotwory złośliwe). Wystąpienie opisanych powyżej objawów jest sygnałem, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ, który po wstępnym badaniu skieruje pacjenta do specjalisty.
Czytaj też:
Internetowe Konto Pacjenta – jak założyć?