Związki te były silniejsze w przypadku zgonów związanych z chorobami układu krążenia oraz gdy długie i nieregularne cykle były konsekwentnie obecne w okresie dojrzewania i przez całą dorosłość. Nieco silniejsze były też wśród palących kobiet.
Wyniki podkreślają potrzebę uwzględnienia cyklu miesiączkowego jako istotnego znaku ogólnego stanu zdrowia kobiet w całym okresie reprodukcyjnym – twierdzą naukowcy. Nieregularne i długie cykle miesiączkowe są częste wśród kobiet w wieku rozrodczym i wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób przewlekłych, w tym raka jajnika, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2 i problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak dowody łączące nieregularne lub długie cykle miesiączkowe ze śmiertelnością są skąpe.
Dlatego zespół naukowców z USA postanowił ocenić, czy nieregularne lub długie cykle menstruacyjne w ciągu całego życia są związane z przedwczesną śmiercią (przed 70. rokiem życia). Ich odkrycia opierają się na danych pochodzących od 79 505 kobiet przed menopauzą (średni wiek 38 lat) bez historii chorób układu krążenia, raka lub cukrzycy, które brały udział w badaniu zdrowia pielęgniarek II. Kobiety zgłaszały zwykłą długość i regularność cykli menstruacyjnych w wieku 14–17 lat, 18–22 lat i 29–46 lat.
Cykl menstruacyjny a ryzyko wczesnej śmierci
W ciągu 24 lat obserwacji udokumentowano 1975 przedwczesnych zgonów, w tym 894 z powodu raka i 172 z powodu chorób układu krążenia.
Po uwzględnieniu innych potencjalnie wpływowych czynników, takich jak wiek, waga, styl życia i historia chorób w rodzinie, naukowcy odkryli, że kobiety, które zawsze miały nieregularne cykle miesiączkowe, doświadczały wyższej śmiertelności niż kobiety, które zgłaszały bardzo regularne cykle w tym samym przedziale wiekowym.
Zależności te były najsilniejsze w przypadku zgonów związanych z chorobami układu krążenia niż z powodu raka lub zgonów z innych przyczyn. Wyższa śmiertelność związana z długimi i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi była również nieco wyższa wśród obecnych palaczy.
Czytaj też:
Grypa miesiączkowa – co to jest i dlaczego spotyka niektóre kobiety?