Plamienie w połowie cyklu może pochodzić z macicy, ale również z szyjki macicy, ściany pochwy, a nawet sromu. Zwykle nie oznacza to niczego niebezpiecznego – może po prostu rozpoczynać owulację lub być efektem ubocznym antykoncepcji. Dlatego skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby dowiedzieć się, jak zapanować nad plamieniem i upewnić się, że nie oznacza to niczego poważnego.
Plamienie pochodzące ze ściany pochwy – przyczyny
Zakażenie / zapalenie: Infekcja pochwy, taka jak drożdżakowe lub bakteryjne zapalenie pochwy, może powodować lekkie plamienie, szczególnie jeśli jest ciężkie lub występuje przez długi czas.
Atrofia pochwy: Przerzedzenie i suchość ściany pochwy jest problemem głównie dla kobiet po menopauzie, ale może również wystąpić u kobiet, które są młodsze, szczególnie po porodzie (ten rodzaj plamienia często występuje po aktywności seksualnej, ale może być spontaniczny).
Plamienie pochodzące z szyjki macicy – przyczyny
Zakażenie / zapalenie: Infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować zapalenie szyjki macicy i krwawe wydzieliny. Inna możliwa (niezakaźna) przyczyna: podrażnienie tamponem lub środkiem plemnikobójczym.
Polipy: Polipy szyjki macicy, czyli łagodne wyrostki przypominające grzyby, mogą powodować krwawienie po stosunku lub bez powodu.
Nadżerka szyjki macicy: Jedna z najczęstszych przyczyn plamienia u młodych kobiet, występuje, gdy tkanka wyściełająca kanał szyjki macicy znajduje się na powierzchni szyjki macicy – co może być normalną zmianą. Jest nieszkodliwa, ale może być uciążliwa, ponieważ szyjka macicy prawdopodobnie będzie łatwo krwawić, w tym podczas stosunku płciowego lub badania ginekologicznego
Plamienie pochodzące z macicy - przyczyny
Fibroidy: Te łagodne guzy mogą powodować obfite miesiączki, ale jeśli wystają do jamy macicy, mogą również wywołać krwawienie w połowie cyklu.
Polipy: Mogą pochodzić ze ściany macicy, jak również z szyjki macicy i mają tendencję do krwawienia zgodnie z własnym, nieprzewidywalnym harmonogramem bez wyraźnego powodu. Polipy macicy występują u około 8% kobiet w wieku rozrodczym.
Hiperplazja: Nieprawidłowe nagromadzenie w wyściółce macicy, stan ten jest często spowodowany stymulacją estrogenów bez progesteronu.
Czytaj też:
Grypa miesiączkowa – co to jest i dlaczego spotyka niektóre kobiety?