Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowie (WHO) przyczyny śmierci można podzielić na trzy kategorie: zakaźne (choroby zakaźne i pasożytnicze oraz związane z macierzyństwem, okołoporodowe i żywieniowe), niezakaźne (przewlekłe) oraz urazy. W 2019 roku 7 z 10 głównych przyczyn zgonów stanowiły choroby niezakaźne, odpowiadając łącznie za 74 proc. zgonów na całym świecie.
W 2020 roku, wraz z nadejściem pandemii koronawirusa, odnotowano znacznie więcej śmierci powiązanych z chorobami zakaźnymi, dlatego eksperci z WHO przeanalizowali dane od 2000 r. do 2019 r. aby wykazać, jakie choroby stanowiły główne zagrożenie przed pandemią.
10 najgroźniejszych chorób na świecie
10. Marskość wątroby
Marskość wątroby otwiera listę 10. najgroźniejszych chorób świata. Zazwyczaj kojarzy nam się z nadużywaniem alkoholu – to faktycznie jeden z głównych czynników ryzyka tej choroby. Inne zachowania, prowadzące do marskości wątroby, to stosowanie używek, nadużywanie niektórych leków i niezdrowy sposób odżywiania (dużo tłuszczu zwierzęcego, produktów wysokoprzetworzonych i cukru). Przyczyną marskości wątroby mogą być też schorzenia autoimmunologiczne wątroby i dróg żółciowych, czyli czynniki od nas niezależne. Wywołać ją może także zakażenie wirusem WZW typu C i WZW typu B.
Dlaczego marskość wątroby jest tak niebezpieczna? Jest chorobą, która długo może rozwijać się w ukryciu, nie powodując uciążliwych objawów. Wątroba to bowiem wyjątkowy narząd, który posiada niesamowite zdolności regeneracyjne. Długo nie da nam znać, że coś jest nie tak – nawet latami!