Japońskim bioinżynierom udało się skonstruować model diagnostyczny, który na podstawie znajdującego się w moczu mikroRNA może rozpoznawać guzy mózgu u pacjentów z ponad 97-procentową dokładnością. Można w ten sposób znacząco zwiększać szanse na przeżycie chorych, u których zmiany nowotworowe często diagnozowane są zbyt późno, by można było wdrożyć skuteczne leczenie.
Badanie moczu pomoże diagnozować guzy mózgu – dzięki naukowcom z Japonii
Do tej pory guzy mózgu wykrywano głównie na podstawie tomografii lub rezonansu zlecanego osobom, u których pojawiły się zaburzenia neurologiczne (np. problemy z mówieniem lub poruszaniem się). Naukowcy uważają, że za pomocą opracowanej przez nich metody można identyfikować nowotwory mózgu – w tym glejaka wielopostaciowego – bez względu na wielkość i stopień złośliwości.
Wyniki badań zaprezentowanych na łamach rekomendowanego przez American Chemical Society „ACS Applied Material & Interfaces” wskazują, że ulepszone przez japońskich odkrywców badanie moczu może identyfikować guzy precyzyjniej niż inne konwencjonalne sposoby stosowane w medycynie do tej pory.
Nowa, tania i nieinwazyjna metoda diagnozowania zmian nowotworowych
Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya wykazali, że na podstawie opracowanych przez nich testów z uryny można wykryć mikroRNA guzów nowotworowych bezpośrednio w moczu. Ich zdaniem wkrótce ta niezwykle prosta, tania i nieinwazyjna metoda będzie mogła utorować drogę do masowych badań przesiewowych, które mogą uchronić przed nowotworami mózgu tysiące ludzi na całym świecie – a wielu z nich po prostu uratować życie.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 3 dekad liczba osób, które zachorowały na nowotwory mózgu, wzrosła dwukrotnie. Guzy mózgu często rozwijają się jako nowotwory wtórne (przerzuty z innych organów). Dzięki nowym badaniom moczu w ich diagnostyce może się dokonać prawdziwa rewolucja.
Czytaj też:
Czekolada na... odchudzanie? Pomaga schudnąć kobietom podczas menopauzy – zaskakujące odkrycieCzytaj też:
Jakie toksyny znajdują się w najpopularniejszych płatkach owsianych? Zaskakujące wyniki testówCzytaj też:
„Mam alergię na nikiel i całe życie nieświadomie trułam się... płatkami owsianymi”Czytaj też:
„Biała skóra jest zawsze punktem odniesienia”. Angelina Jolie opowiedziała o rasizmie w medycynie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.