Ból żołądka pojawia się najczęściej w nadbrzuszu, między klatką piersiową a obszarami miednicy. W zależności od przyczyny dolegliwości chory może odczuwać skurcze, tępy lub ostry ból. Jednym z najczęstszych powodów bólu są wrzody żołądka.
Powodem bólu „w dołku” mogą być wrzody żołądka
Objawy wrzodów żołądka zależą od ich lokalizacji. Najczęstszym objawem jest ból na środku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Opisywany jest jako piekący lub ssący. Mogą towarzyszyć mu mdłości, wzdęcia, odbijanie, gazy, czasem nawet wymioty. Ból nasila się ok. 30-60 minut po posiłku, zwłaszcza ostrym, kwaśnym lub po zjedzeniu rosołu. Takie objawy nie występują jednak u wszystkich chorych, dlatego lekarzom trudno jest nieraz postawić diagnozę.
Podobne dolegliwości mogą dawać także nadżerki błony śluzowej żołądka, które nieleczone mogą przekształcić się we wrzody. Najczęściej pojawiają się wiosną i jesienią, bo właśnie w tych okresach bakteria Helicobacter pylori, która w większości przypadków odpowiada za te choroby, staje się szczególnie aktywna. Leczenie polega na podawaniu tzw. inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, lanzoprazol), które mniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednocześnie zażywa się dwa antybiotyki: klarytromycynę oraz amoksycylinę lub metronidazol.
Niestrawność (dyspepsja) to schorzenie, którego zdarza się niemal każdemu
Niestrawność objawia się uczuciem pełności i bólem żołądka, które występuje po jedzeniu. Może towarzyszyć mu pieczenie lub zgaga, która pojawia się z powodu gromadzenia się kwasu w żołądku. To schorzenie, którego większość osób doświadcza przynajmniej kilka razy w życiu. Niestrawność powodowana jest zbyt szybkim jedzeniem lub zbyt pikantnym i tłustym. Możne spowodować ją aktywność fizyczna, która podejmowana jest w zbyt krótkim czasie po jedzeniu. Bywa też skutkiem ubocznym przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Nawracająca niestrawność może być symptomem choroby refluksowej przełyku. Jeśli niestrawność zdarza się sporadycznie, można poradzić sobie z nią samemu, stosując lekkostrawną dietę i pijąc zioła. Ulgą w dolegliwościach przynosi wypicie naparu z dziurawca i siemienia lnianego. Najlepiej wypić pół szklanki przed posiłkiem.
Przyczyną bólu żołądka może być zaburzenie nerwicowe
Zaburzeniem nerwicowym określane są dolegliwości bólowe żołądka związane ze stresem. Towarzyszyć im mogą się również trudności w przełykaniu, biegunki, nudności i wymioty. Takie objawy pojawiają się w różnych sytuacjach np. podczas egzaminu czy ważnej rozmowy. Zdarza się nieraz, że po pełnym napięć dniu, ból odzywa się w nocy i może nas obudzić. W przypadku nerwicy zalecane jest picie odwarów z korzenia kozłka lekarskiego lub naparów z rumianku pospolitego, mięty pieprzowej czy melisy lekarskiej.
Czytaj też:
Po COVID-19 większe ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych. Poznaj najnowsze wyniki badańCzytaj też:
To może być rak jelita grubego. Nie lekceważ tych objawów