Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD) jest zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może powodować ponadprzeciętne poziomy zachowań nadpobudliwych i impulsywnych. Osoby z ADHD mogą również mieć problemy z koncentracją na jednym zadaniu lub siedzeniem bez ruchu przez długi czas.
Czytaj też:
Dzieci w ławkach a nadpobudliwość. Czy dziecko może siedzieć samo w ławce?
W przypadku dzieci ADHD ogólnie wiąże się z problemami w szkole. Dzieci z ADHD często mają problemy z osiągnięciem sukcesu w nauce. Warto przy tym wiedzieć, że chłopcy są ponad dwa razy bardziej narażeni na ten problem niż dziewczęta. Może to być spowodowane tym, że chłopcy wykazują objawy nadpobudliwości. Chociaż niektóre dziewczynki z ADHD mogą mieć klasyczne objawy nadpobudliwości, wiele ich nie przejawia.
Wiele spośród objawów ADHD może być typowymi zachowaniami dla okresu dzieciństwa, więc może być trudno ustalić, które zachowania rzeczywiście są związane z ADHD, a które nie są. Sprawdź poniższą listę, by dowiedzieć się więcej o tym, co może potencjalnie świadczyć o ADHD u małych dzieci.
Czytaj też:
Czy dzieciom należy podawać suplementy omega-3?
7 oznak, które mogą świadczyć o tym, że twoje dziecko ma ADHD
1. Ty sam miałeś lub masz ADHD
Przegląd badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Abnormal Child Psychology pokazuje, że jedna czwarta do połowy rodziców dzieci z ADHD cierpi na to zaburzenie. Chociaż nie ma testu genetycznego na zaburzenie, historia chorobowa rodziców może być pomocna w diagnozie.
2. Twój maluch ma nietypowe napady złości
Jest psotnym dwulatkiem, a później jego zachowania znacznie wykraczają poza zakres tego, co jest właściwe rozwojowo. Znaki, które powinny dać ci do myślenia, że być może dzieje się cokolwiek innego, nie tylko ADHD, to bardzo intensywne, wybuchowe, długotrwałe napady złości. Inne znaki? Nieprzewidywalne i / lub agresywne zachowania malucha, które stanowią zagrożenie dla niego samego lub innych.
3. Twój maluch lubi śnić na jawie, czyli marzyć (bardzo dużo)
Objawy ADHD mogą wyglądać inaczej w różnych grupach wiekowych i różnić się u różnych dzieci. Nie wszystkie dzieci z ADHD są nadpobudliwe i impulsywne. Niektóre w rzeczywistości mogą wydawać się, jakby były oderwane od tego prawdziwego świata i żyły w swoim własnym. To było niegdyś nazywane zaburzeniem deficytu uwagi (ADD), ale obecnie jest znane jako ADHD. Częściej występuje u dziewcząt.
4. Twój maluch bywa na czymś bardzo skoncentrowany
ADHD może się manifestować w sposób, który nie jest zsynchronizowany z typowym zachowaniem podobnym do ADHD: ekstremalne skupienie. W porównaniu z małymi dziećmi w ich wieku objawy, które mogą wskazywać na ADHD, obejmują krótki czas koncentracji na sytuacjach i zadaniach, które nie są stymulujące, i nadmierną koncentrację na zadaniach, które uznają za stymulujące.
5. Twój maluch jest niespokojny, przygnębiony lub ma trudności w nauce
Przegląd badań opublikowanych w 2017 r. w BMC Psychiatry wykazał, że zaburzenia psychiczne i trudności w uczeniu się występują częściej u dzieci z ADHD. Niektóre z tych samych objawów, które występują w ADHD, występują również w stanach lękowych, depresji i trudnościach w uczeniu się. Powinieneś określić, czy należy zająć się tymi współistniejącymi warunkami lub alternatywnymi przyczynami. Często terapia ADHD nie rozwiąże wszystkich problemów.
6. Twój maluch ma problem z koncentracją
Przedszkolaki nie znajdują się w środowisku, które wymaga od nich skupienia się na nauce, więc jest to mniej oczywiste, kiedy przenoszą uwagę z jednej rzeczy na drugą. Zamiast tego ich brak koncentracji ujawni się w codziennej rutynie i podczas zabawy. Alarmujące sygnały obejmują wzorzec częstej niezdolności do siedzenia w czasie posiłków, wiercenia się podczas cichych czynności, takich jak czytanie, ciągły ruch, gwałtownie zmieniające się zaangażowanie w zabawę różnymi zabawkami i odmawianie drzemki.
7. Twój maluch jest impulsywny
Jasne, twoje dziecko wciąż uczy się samokontroli, ale wzorzec nadmiernej impulsywności może wskazywać na problem, jeśli maluch często zachowuje się jakby był nieustraszony i niebezpieczny (np. podczas zabawy), wydaje zbędne, nieprzystające do czegokolwiek dźwięki, mówi o wiele za dużo, ciągle przeszkadza innym i ma słabą kontrolę ruchów ciała. Dodatkowe znaki: wbieganie na ulicę bez uprzedniego rozejrzenia się, częste problemy ze zmianami, wykrzykiwanie odpowiedzi przed ukończeniem pytania.Czytaj też:
Dowiedz się, czy możesz mieć ADHD. Rozwiąż szybki test