Na rynku nie brakuje suplementów diety dla dzieci. Jedne mają wspierać koncentrację, inne odporność czy rozwój kości. Czy aby na pewno są niezbędne w diecie dziecka?
Czy rodzice kupując suplementy diety dla dzieci, nie wyrządzają im krzywdy? – Najlepsze suplementy jakie mamy, to warzywa i właściwa dieta. I to naprawdę dzieciom wystarcza – powiedział dr Łukasz Durajski. – Mamy oczywiście część pacjentów, gdzie musimy im suplementowaćpewne elementy, których mają niedobory, wynikające z problemów zdrowotnych – dodał.
Co warto wiedzieć na temat suplementów diety dla dzieci?
-
Chociaż wiele suplementów diety pochodzi ze źródeł naturalnych, „naturalny” niekoniecznie oznacza „bezpieczny”.
-
Suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z innymi produktami lub lekami lub same wywoływać niepożądane skutki uboczne.
-
Oto informacje dotyczące bezpieczeństwa niektórych popularnych suplementów: Ziele dziurawca zwyczajnego wchodzi w interakcje z wieloma lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi, pigułkami antykoncepcyjnymi oraz lekami przeciwdrgawkowymi i przeciwnowotworowymi; Melatonina, hormon stosowany jako środek wspomagający sen, wydaje się bezpieczna do krótkotrwałego stosowania, ale nie wiemy o jej długoterminowych skutkach; Podawanie dzieciom probiotyków nie wydaje się ryzykowne, ale brakuje nam rozstrzygających dowodów, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania.
-
Suplementy Omega-3 mogą powodować niewielkie problemy żołądkowe, takie jak odbijanie się, niestrawność lub biegunka.
-
American Academy of Pediatrics nie zaleca multiwitamin dla zdrowych dzieci i nastolatków, które stosują zróżnicowaną dietę. Najlepiej, jeśli zdobędą witaminy z pożywienia.
- Zapytaj lekarza dziecka o skuteczność i ewentualne ryzyko wszelkich uzupełniających się podejść zdrowotnych, które rozważasz lub już stosujesz u swojego dziecka.
Czytaj też:
Suplementy diety – jak wybierać je z głową?
Źródło: X-news / Zdrowie Wprost/nccih.nih.gov