To zaburzenie wątroby jest o wiele bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać – podkreślają lekarze. W Stanach Zjednoczonych liczba dorosłych cierpiących na stłuszczenie wątroby wynosi około 24 proc. Badania wskazują, że częstotliwość występowania choroby zmienia się w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego. Okazuje się, że najczęściej chorują na nią Latynosi, w drugiej kolejności biali Amerykanie, a najrzadziej czarnoskórzy Amerykanie.
Cichy zabójca
Stłuszczenie wątroby to podstępna choroba, rozwija się długo nie dając osobie znać. Zdarza się, że nawet badania krwi (m.in.: ALAT, ALT) nie wskazują na to, że choroba się rozwija. Do badań wykrywających wczesne uszkodzenie wątroby należą: elastografia, która mierzy twardość wątroby, oraz tzw. kalkulator FIB-4, oparty na kilku wynikach testów laboratoryjnych. Miarodajne jest również badanie USG tego narządu.
Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby (hepatocyty). Tkanka tłuszczowa z czasem może stać się tkanką bliznowatą. Następnie w późnych stadiach tkanka bliznowata staje się zwłóknieniem. Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych, co z kolei stopniowo uszkadza wątrobę i utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie.
„Z chorobami wątroby jest tak, że możemy funkcjonować z jedną trzeciej naszej wątroby. I to dobra wiadomość. Ale zła jest taka, że możemy stracić dwie trzecie naszej wątroby i nie zdawać sobie z tego sprawy, kiedy na leczenie staje się już za późno” – powiedział dr Brent Tetri z Saint Louis University w Missouri.
Stłuszczenie wątroby może zwiększać ryzyko chorób serca
Naukowcy wskazują, że nieprawidłowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej w wątrobie, może zwiększać ryzyko występowania chorób serca. Kwestia badań profilaktycznych w kierunku stłuszczenia wątroby jest ich zdaniem wciąż zaniedbana, a choroba diagnozowana na ostatnim etapie, kiedy często na leczenie jest już za późno.
Zapobieganie chorobie
Stłuszczenie wątroby kojarzy się głównie z nadużywaniem alkoholu, jednak nie tylko alkoholicy zmagają się z tą chorobą. Choroba może mieć również podłoże genetyczne, ryzyko wystąpienia zwiększa też niewłaściwe odżywianie. Sprzyja jej wysokokaloryczna dieta, z w której dominuje przetworzona żywność. Lekarze wskazują, że dieta oparta m.in. na pełnowartościowym białku, uboga w tłuszcze, picie zielonej herbaty i ćwiczenia fizyczne, mogą w pewnym stopniu zapobiec chorobie i złagodzić objawy.
Stłuszczenie wątroby – objawy
Lekarze wskazują jakie objawy mogą świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nie wolno bagatelizować, są to:
- wyczerpanie lub zmęczenie,
- zażółcenie skóry i białek oczu,
- zmiana koloru moczu,
- swędzenie skóry i powstawanie małych guzków.
-
ból brzucha w środkowej części lub w prawym górnym rogu brzucha
- wzdęty brzuch i wypchnięcie pępka.
Czytaj też:
Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu dla wątroby? Są badania